Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Vajina Estetiğine Talep Artıyor!

Fiziksel, cinsel ve psikolojik sorunlardan kaynaklı sebeplerle genital organlarla ilgili estetik ameliyatlara talep giderek artıyor. Kadık...

Fiziksel, cinsel ve psikolojik sorunlardan kaynaklı sebeplerle genital organlarla ilgili estetik ameliyatlara talep giderek artıyor.

KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci'nin verdiği bilgilere göre, vajinanın estetik ameliyatları sıklıkla doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak, genişleyen vajinayı eski haline getirmek için kullanılıyor. Ayrıca bazı doğumlardan sonra, vajinanın ön duvarıyla komşu olan idrar torbası sarkıyor ve kadınlar buna bağlı olarak idrar kaçırıyor. Vajina arkasında bulunan kalınbağırsağın son kısmı vajinaya doğru sarkıyor ve bu da kabızlık ve büyük abdestle ilişkili sorunlara neden oluyor. Bütün bu sorunlar hem fiziksel olarak cinsel fonksiyon bozukluğu, hem de psikolojik sorunlar yaratıyor. Kendi genital organ görünümünden ya da fonksiyonundan memnuniyetsizlik kadınlarda ciddi sorunları da beraberinde getiriyor.

Vajina girişinde ve vajinada bu tip sorunları olmayan ama genital organlarının dış görüntüsünden hoşnut olmayan kadınlarda da estetik ameliyat isteği giderek artıyor.

Kadın genital organlarına yönelik plastik ameliyatlar fonksiyonel ve estetik olmak üzere iki amaca yönelik yapılır.

Fonksiyonel Ameliyatlar Neler?

Doğuma bağlı olarak vajina ön duvarı ya da arka duvarı veya ikisi birlikte genişliyor, bazen vajinadan dışarı çıkabiliyor. Ayrıca bazı hastalarda normal doğum sonrası vajinada sarkma olmadan genişleme oluyor, kendileri ve eşleri bu durumdan rahatsız oluyor. Bazı kadınlarda ise, vajina doğumsal olarak geniş olabiliyor ve bu durum cinsel ilişkide sorunlara neden olabiliyor.

Vajina genişlik açısından kişisel farklılık göstermekle beraber, genellikle doğum yapmamış bir kadında iki parmağın girimine müsaittir. Vajinada arka ve ön duvarda mevcut katlantılar genişlemeyi artırır. Vajina boyu ise ortalama 8 cm kadardır. Vajina enlemesine, mevcut birçok katlantı olması sayesinde uyarılma esnasında 15-16 cm uzunluğunda olabilmektedir. Aşağıdaki durumlarda vajinada genişlemeler olmaktadır:

- Doğum sayısının fazla olması,
- Zor doğum yapılmış olması,
- Doğumda yırtılmalar olması ve uygun teknikle dikilmemesi,
- Doğum sonrası dikişlerde açılma olması,
- Yaşın ilerlemesi ile beraber, vajinada elastikiyet kaybı olması,
- İri bebek doğurma,
- Bazı kadınlarda yapısal olarak vajina büyük olabilir.

Bu tip genişlemelerde hasta çok iyi değerlendirilmeli ve nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Hafif vakalarda fizik tedavi yöntemleri (Kegel egzersizleri, elektrik stimülasyonu, manyetik sandalye) gibi konservatif yöntemler kullanılmalıdır. Gerçekten genişlemiş ve konservatif tedaviden yarar görmeyecek olan kadınlarda ameliyat yapılmalıdır. Vajinadaki bu genişlemeye sıklıkla aşağıdaki durumlardan biri ya da birkaçı eşlik edebilir.

- İdrar kaçırma
- Gaz ve büyük abdest kaçırma
- İdrar torbası ve rahim sarkması
- Vajinadan ilişki sırasında ya da yürürken ses gelmesi

Bu şikayetlerin biri ya da birkaçı varsa aynı seansta yeni tip (başarı oranları yüksek) ameliyatlarla düzeltilmektedir. Bu ameliyatların bazılarında lokal anestezi kullanılmakta ve hastanın hastanede yatmasına gerek kalmamaktadır. Bu ameliyatlar için hekim seçimi iyi yapılmalıdır. Hekimin özellikle pelvis taban ve vajinal cerrahi konusunda bilgi ve deneyimi yeterli olmalıdır. Bilinmelidir ki ilk ameliyat en etkili ameliyattır. Eğer, ikinci, üçüncü kez ameliyat yapılırsa başarı ve memnuniyet oranı düşmektedir. Maalesef, hastalarımızın önemli kısmını daha önce başarısız ameliyat geçirmiş hastalar oluşturmaktadır.

Vajinayı daraltmak için yapılan bazı ameliyatlarda daralma fazla olmakta ve ilişkiyi mümkün kılmamaktadır. Bu durumda da vajinayı genişletme ameliyatları yapmaktayız.

Estetik Ameliyatlar Neler?

Estetik ameliyatlar genellikle lokal anesteziyle yapılmakta ve yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir.

Nedbe dokusu ve izin düzeltilmesi: Doğum sırasında kesilen ve dikilen ya da dikilmeyen yırtık alanlarda nedbe dokusu ya da iz kalmaktadır. Bunlar hem görüntüyü bozmakta, hem de ağrı ve cinsel sorunlar oluşturabilmektedir. Küçük bir ameliyatla bu dokular çıkarılıp, iz ve reaksiyon oluşturmayacak dikişler kullanılarak vajina girişi eski haline getirilir.

Klitoropeksi: Klitorisin üzerindeki derinin klitorisi gizlemesi nedeniyle, uyarılamamaya bağlı orgazm problemi olan kadınlarda da bu deri ameliyatla alınmakta, klitoris ortaya çıkarılmakta ve kadının sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

Labiaplasti: Kadınlarda iç dudakların aşırı büyük olması en sık karşılaştığımız estetik ameliyat nedenlerinden biridir. İç dudakları büyük olan kadınlar dar pantalonlar ve mayo giyememekte ve cinsel ilişkide zorlukla karşılaşmaktadırlar. Ayrıca bisiklete ve ata binerken ağrı hissetmekte, idrar ve adetle ilgili hijyenik problemler yaşamaktadırlar. Normalde iç dudakların görevi vajinayı kapatmak, yabancı cisim ve mikroorganizamaların girmesini engellemek ve ilişki sırasında kayganlaşmayı sağlamaktır. Bazı kadınlarda da vajina girişinde sarkan iç dudakların görüntüsünden rahatsız olmaktadırlar. İç dudakların küçültülmesi küçük ve risksiz bir ameliyat ile yapılmaktadır. Günübirlik cerrahi müdahale ile önceden belirlenen fazla doku fonksiyonlarını bozmayacak şekilde kesilip alınır ve iz kalmayacak şekilde dikilir.

Benzer şekilde iç dudakların birinin diğerinden farklı büyüklükte olması hem psikolojk, hem de fonksiyonel olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir ve labiaplasti gerekli olabilir.

Pubis ya da büyük dudaklara yağ enjeksiyonu: Bazı kadınlarda zayıf olmaya ya da yaşlanmaya bağlı olarak dış dudakların yağ dokusu incelir ve azalır. Bu durum özellikle, mons pubis ismi verilen iki kasığın arasında ve vajinanın üzerindeki kıllı bölgede kendini gösterir. Aynı şekilde dış dudaklarda değişik nedenlere bağlı olarak incelme görülebilir. Bu gibi durumlarda kişinin değişik bölgelerinden bir miktar yağ dokusu alınıp bu alanlara enjekte edilerek dış görünüm düzeltilir.

Pubis ya da büyük dudaklarda yağ dokusunu azaltma: Bazı kadınlarda ya yapısal ya da kilo almaya bağlı olarak bu bölgelerde fazla miktarda yağ bulunmaktadır. Bazı kilolu kadınlar kilo verdikten sonra bu bölgedeki yağ dokusu kalmaktadır. Bu yağ dokusu da lokal anestezi altında alınarak buradaki görünüm eski haline getirilebilir.

Bu tip operasyonlar konuyla ilgili özel eğitim, birikim ve beceri gerektirmektedir. Bu tip ameliyatlar ihtisas sırasında öğretilmemektedir. En önemli ameliyat ilk ameliyattır ve hekimin iyi seçilmesi gerekir.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle