Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Diyette doğru bilinen 10 yanlış

Egzersizle birlikte diyette doğru bilinen yanlışlar 1. Egzersiz saatlerini sabitlemek. Bilinenin aksine diyet esnasında spor yapılmalı...

Egzersizle birlikte diyette doğru bilinen yanlışlar

1. Egzersiz saatlerini sabitlemek. Bilinenin aksine diyet esnasında spor yapılmalı, ama iş ve özel hayatınıza göre siz ayarlamalısınız, ille belirli saatte olmalı aksi taktirde enerji harcamazsınız diye bir durum söz konusu değildir. Gereksiz saat sınırlamaları sizi egzersizden ve diyetten soğutur. Dikkat etmeniz gereken sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde enerji almanız, gün içinde de 4 saatten uzun süre enerji almadan geçirmemeniz. Bu doğrultuda sporu istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

2. Su içme şekilleri ve miktarları; su içme ile ilgili gereksiz teferruatlar sizi sudan soğutur. Yemekte su içilmez, yemek arasında su içmeyin, sporda su içmeyin, spordan önce su içmeyin, yudum yudum için, lıkır lıkır içmeyin… gibi ardı arkası gelmeyen söylemler. Önemli olan yeterli ölçüde su içmeniz ve vücudunuzu dehidrasyon dediğimiz su kaybından korumanız. Her susadığınızda mutlaka su içmelisiniz, susama vücudunuzun suya ihtiyacı olduğunu gösteren bir mesajdır.

3. Metabolizmanızla savaşmak Metabolizma vücudunuzdaki bütün kimyasal olayların toplamına verilen addır. Kilo vermek istediğinizde veya spor yaparken metabolizmanızla savaşmanız gerekmiyor. Vücudunuzda ki enerji dengesi metabolizmanın içinde süregelir. Aynı kiloda takılır veya kilo veremezseniz cardio egzersiz dediğimiz yürüyüşleri arttırmalısınız. Kilo vermek istediğinizde sizin beslenme şeklinizle sağlamanız gereken eksi enerji dengesidir. Harcadığınız enerji, besinlerle aldığınız enerjiden fazla olmalı ki, açık kalan enerji yerine vücudunuz yağ depolarını yakabilsin ve siz de kilo verebilin.

4. Yiyeceklerden mucize beklemek. Ne kadar sağlıklı bir yiyecek olursa olsun mucize yaratacak bir yiyecek yoktur. Ye kilo ver, vücudun yağ yaksın diye bir mantık yok. Kilo vermek için çok enerji harcayıp, dengeli enerji tüketip enerji dengesini tersine döndürmeniz yeterlidir.

5. Detox ve arınma adı altında bağırsak temizleme seansları. Bu şekilde bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri de atıp, bağırsak florasını da bozmuş oluyorsunuz. Detoks zaman içinde adım adım yapılır. Bunun için; bol su içmek, her gün hareket etmek, sağlıklı doğal yiyeceklerle beslenmek, düzenli ve yeterli uyumak… gibi alışkanlıklar edinmeniz yeterlidir.

6. Spor yaparsam yağlar kasa çevrilir korkusu. Bu tamamen bir aldatmacadır. Kilo vermek için yapılacak en iyi spor yürüyüştür. Çünkü metabolizmanızı zorlamadan daha çok enerji harcamanızı sağlayarak, yağ depolarını yakmanızı kolaylaştırır. Çok kilolu bir insanın ağır spor yapmasını istemeyiz. Çünkü metabolizmasını zorlamış sağlığınızı tehlikeye atmış olur. Yağlar kasa çevrilir gibi bir durum söz konusu değildir. Yağ ve kas hücresi farklı yapıda hücrelerdir, bir birlerine dönüşmesi mümkün değildir. Yorulmadan ve çok hızlı olmadan ne kadar çok yürürseniz, o kadar hızlı ve sürekli kilo verirsiniz.

7. Karbonhidratı ve ekmeği kes kilo ver. “Ekmeği kes kilo verirsin.” Öğretisi en eski aldatmacalardandır. Ekmek temel besin grubu yiyeceklerimizden bir tanesidir. Enerji metabolizmamızda görevli enzimlerin yapısında bulunan B grubu vitaminlerinin temel kaynağıdır. Ekmek ve ekmek grubu yiyecekler ayrıca yapılarında bulunan karbonhidratlar sayesinde enerji metabolizmasının dengeli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Yeterli miktarda sağlıklı karbonhidrat tüketemezseniz metabolizmanızın dengeli çalışması engellenir, ve bir çok besin yetersizliğinin başlangıcı olur. Sağlığınız kolay bozulur, çabuk hastalanmanıza sebep olur.

8. Çok spor yap, çok az beslen, aç kal. Kilo vermek için öğünleri geçiştirmek veya minimum miktarda yemek yemek ve maksimum enerji harcamaya çalışmak gelecekte kilo almanızı ve kilo takıntınızın kuvvetlenmesini arttırır. Boş enerji almamalı, sağlıklı beslenmeli ve hareketli bir insan olmalısınız.

9. Yağsız diyetler yağlar.  Besinlerin doğal yapısında bulunan enerji veren besin elementleridir. 1 gr yağ= 9 kalori içerir ve vücudumuzda önemli görevleri vardır. Yiyecekleri doğal yapısında tüketirsek gerekli ve sağlıklı yağları almış oluruz. Ayrıca aralarda küçük bir avuç fındık, badem, ceviz gibi sağlıklı atıştırmalar yapmak ve salatanıza zeytinyağı kullanmak yağ asit dengesini korur.

10. Diyet ürünler tüket kilo ver. Diyet ürünler kilo verdirir inancı en sık rastladığım diyet aldatmacasıdır. Diyet ürünler tüketerek kilo vermeye çalışmak gereksiz ve boş bir çabadır. Diyet ürünler kilo verdirmez. Hatta temel besin grubu yiyeceklerin diyet olarak tüketilmesi kilo almayı kolaylaştır demek daha doğru bir söylem olur. Süt yoğurt, peynir grubu yiyeceklerin light olanlarını değil normal doğal yapıda olanları tercih etmelisiniz. Böylece yağ asit dengesini sağlıklı şekilde sağlarsınız. Ayrıca süt ve yoğurdu doğal yağ yapısında tüketmek glisemik endeks dediğimiz kana geçiş hızını yavaşlattığı için daha uzun süre tok tutar ve ani şeker düşmelerini engeller.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle