Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Neler intihara yol açar?

Bir kişinin kendi canını almaya çalışmasına neden olabilecek faktörler oldukça karmaşık. Genellikle bu olayı tetikleyen, bardağı taşıran son...

Bir kişinin kendi canını almaya çalışmasına neden olabilecek faktörler oldukça karmaşık. Genellikle bu olayı tetikleyen, bardağı taşıran son damla vardır.

Neler intihara yol açar?
Bir kişinin kendi canını almaya çalışmasına neden olabilecek faktörler oldukça karmaşık. Genellikle bu olayı tetikleyen, 'bardağı taşıran son damla' vardır.

İnsanlar, genetik bir yatkınlık, kişilik özelliği ya da destek eksikliği gibi nedenlerle intihara karşı savunmasız olabilirler. Birçok intihar, daha önce ortaya çıkan, şizofreni, yeme bozuklukları, ruh sağlığı problemleri ve bunun gibi durumların geçmişini barındırır. İlişki sorunları da özellikle kadınlar için intihara sürükleyici faktörlerdendir.

Diğer faktörler, fiziksel hastalıkları(akut ve kronik), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, sosyal izolasyon, para ve iş sorunlarını içerir. Ay'ın geçirdiği evreler bile ruh hali üzerinde bir etkiye sahiptir ve bu etkilerin dürtüleri sonucu da intihar düşüncesi ortaya çıkabilir.

Bardağı taşıran son damla, önemli ilişkilerin bitimi, ev ya da iş kaybı, borç veya öenmli bir dava sonucunu öğrenme gibi duygusal olarak aşırı derecede etkilenmeler sonucu olabilir.

Şok
Şokun değişik formları vardır ve bunların arasında, psikolojik, ruhsal ve fizyolojik şok ayrımı yapmak oldukça önemli ve ciddi bir durumdur:

Psikolojik şok, bir fiziksel ya da duygusal travmatik deneyim sonucunda ortaya çıkabilir, ancak zihin koşullarını da etkiler (bu, çarpıntı ve bayılma hissi gibi genellikle ciddi fiziksel çöküşe yol açmadan sadece belirtileri sunar).

Fizyolojik şok, kan akımında hissedilir şekilde azalma olduğunda ve tedavi edilmediği takdirde ciddi bir durumdur, komaya ve hatta ölüme yol açabilir.

Şokta en sık görülen belirtiler şunlardır:
Hızlı ve zayıf nabız
Düşük tansiyon.
Baş dönmesi.
Soğuk, ıslak deri.
Hızlı, sığ nefes.
Mavi dudaklar

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle