Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Kadınlar Saç Dökülmesi Sorununu Gizliyor

Saç dökülmesi probleminin kadınlar arasında yaygın olduğu ortaya çıktı. Saç dökülmesi sorununun tüm dünyada milyonlarca kadını etkilediği...

Saç dökülmesi probleminin kadınlar arasında yaygın olduğu ortaya çıktı.

Saç dökülmesi sorununun tüm dünyada milyonlarca kadını etkilediğini belirten Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök, her beş kadında bir görülen problemin kadınlar tarafından gizlendiğini söyledi.

Saç dökülmesinin tamamen erkek odaklı bir problem olarak görüldüğünün altını çizen Acıkök, kadınlarda yaygın olarak konu ile ilgili soru sormama, konuşmama/derdini anlatmama, saklama ve reddediş durumu olduğunu söyledi. Tedavi yöntemlerinin, gelişmelerin ve yeniliklerin gözden kaçırıldığının altını çizen Acıkök, erkeklerde ise tam tersine saç estetiğine ve saç operasyonlarına ilginin arttığını belirtti.

Genetik yatkınlık, otoimmünite, menapoza bağlı hormonal dalgalanmalar ve değişiklikler, doğum sonrası dönem, ağır diyet uygulamaları, doğum kontrol haplarının kesilmesi gibi pek çok sebebin haricinde kalıcı düzleştirici saç uygulamaları, günlük saç fönleri, hormonal tedaviler, saç rengi açma veya koyulaştırma işlemleri gibi uygulamaların saça zarar verdiğini açıklayan Acıkök, kadınların, dökülme ve kayıp alanları değişik saç stilleriyle örtmeye çalıştığını söyledi.

Kadınların 5’te Biri Saç Dökülmesi Sorunu Yaşıyor

Yaklaşık olarak her 5 kadından birinin yaşlılık, hastalık ve menopoz sonrası oluşan hormonal değişiklikler gibi nedenlerle saç dökülmesi problemi yaşadığına işaret eden Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök “Kadınlarda en sık görülen dökülme şekli ‘androjenetik alopesi’ yani erkek tipi dökülmedir. Bu tür dökülmelerde tipik olarak üst kısımlarda ve saç ön çizgisinde yer alan saçlarda incelme göze çarpıyor, ayrıca tüm saç tellerinde incelme/dökülme görülebiliyor. Bu karşın kadınlar yaygın olarak konu ile ilgili soru sormama, konuşmama/derdini anlatmama, saklama veya reddetmeyi tercih ediyorlar. Saçlarının dökülen kısımlarını değişik saç stilleri ile örtmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Erkeklerin Saç Estetiğine İlgisi Artıyor

Dünya üzerinde saç ekimi operasyonlarının genel durumu ile ilgili bilgiler veren Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök, Uluslararası Saç Cerrahisi Birliği (ISHRS) tarafından yayınlanan sonuçlara değindi:

“Uluslararası Saç Cerrahisi Birliği’ne göre dünya üzerinde her yıl yaklaşık 300 bin kişi saç ektiriyor. Yayınlanan en son verilere göre dünyada saç ekimi yapılma oranları özellikle Kanada’da, Orta Doğu’da ve Asya’da giderek artıyor. Saç ekiminin giderek standart bir uygulamaya dönüştüğü son 6 yılda ise Ortadoğu’da saç ekimi oranları %454 oranında ve Asya’da % 345 oranında arttı. On yıl öncesine dek erkeklerin estetik konusuna meraklı olacağına, estetik cerrahlar bile inanmıyordu. Çünkü o dönemlerde estetik girişimlerin yüzde 10’u erkeklere uygulanırken, bugün erkeklerin bu ameliyatlardaki payı yüzde 30’a yükselmiş durumda”

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle