Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Sağlıkta Kötü Haberlere Yolun Başında Önlem Alın

Bebeklerin kordon kanı ve kordon dokusunun saklanması sayesinde ileride karşılaşılabilecek lösemiden doku ve organ hasarlarına kadar pek çok...

Bebeklerin kordon kanı ve kordon dokusunun saklanması sayesinde ileride karşılaşılabilecek lösemiden doku ve organ hasarlarına kadar pek çok hastalığın çaresini bulmak mümkün

Anne olmak her kadının hayalidir. Bebek haberi alındığı andan itibaren anne ve baba adayı, onların sevdikleri sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için hazırlıklara başlar. Elbette tüm hazırlıklar önem taşır hayatta, özellikle sağlıkla ilgili karşılaşılabilecek kötü sürprizlere karşı önlem almak her zaman ilk sırada yer almalıdır. 2002 yılında Ankara'da kurulan ve 2013 yılında Avrupa'nın en büyük kordon kanı bankalarından biri olan FamiCord Group bünyesine katılan Yaşam Bankası bebeğinizin doğumdan hemen sonra alınabilen kordon kanı ve kordon dokusunu saklayarak ileride tedavisi güç pek çok hastalığa çare bulunmasına imkân sağlıyor.

Tüm aile için önemli
Kordon kanı ve kordon dokusu pek çok sebeple saklanabiliyor. Bu sebeplerin başında kan hastalıkları, metabolik hastalıklar, doku ve organ hasarları geliyor. Bunların en bilinenleri lösemi, lenfoma, kemik iliği kanseri ve talasemi olarak öne çıkıyor.

Dünya'da ve Türkiye'de kök hücre nakli çoğunlukla kemik iliği ile yapılabiliyor. Ancak kemik iliği kök hücreleri ile başarılı bir nakil yapılabilmesi için tam doku uyumlu kemik iliği vericisi bulunması gerekiyor. Genellikle hastaların yüzde 70'inde tam doku uyumu olan kemik iliği bulunamıyor. Kordon kanı kök hücreleri kemik iliğinden farklı olarak kısmi uyum ile nakil yapılabilme olanağı sunuyor. Bundan dolayı bebeğinizin kordon kanı kök hücrelerini sadece kendisi için değil, kardeşleri ve aile fertleri içinde saklarsınız.

Farklı kök hücreler var
Göbek kordonu, bebeği anne karnında besleyen damarların etrafını saran, onları dış etmenlere karşı koruyan dokudur. Doğum gerçekleştikten sonra işlevi kalmadığı için atılır. Göbek kordonunda kordon kanından farklı kök hücreler bulunuyor. Bu kök hücreler kemik, kas, kıkırdak, yağ, sinir, karaciğer gibi pek çok hücreye dönüşebiliyor. Kordon dokusu kök hücrelerinin bu eşsiz özelliği, onların Tip 1 Diyabet, İşitme Kaybı, Siroz, Felç, Alzheimer, Parkinson, Kemik ve Kıkırdak Hasarı gibi hastalıkların tedavisi için klinik çalışmalarda kullanılmasına olanak sağlıyor. Kordon dokusu kök hücreleri laboratuvar koşullarında, kültür ortamında çoğaltılabiliyor. Bu da ailelere, gerektiğinde yeterli miktarda uygulama ve birden fazla kullanma olanağı sunabiliyor.

Süreci hızlandırıyor
Bilimsel çalışmalar; kan hastalığı sebebiyle kişiye kök hücre nakli yapılacağı zaman hem kordon kanındaki hem de kordon dokusundaki kök hücrelerin birlikte verilmesinin yeni ve sağlıklı kan hücresi oluşturma sürecini hızlandırıp naklin başarısını artırdığını ortaya koyuyor.

Yaşam Bankası FamiCord Group Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Burku, kordon dokusundan daha verimli ve daha çok kök hücre elde etmek için kordon dokusunu doku olarak saklamaktan ziyade, özel yöntemlerle kök hücrelerini ayrıştırarak saklamanın daha avantajlı olduğunu belirtti. Kordon dokusundan kök hücre elde etmenin zor ve meşakkatli bir işlem olduğunu ancak Yaşam Bankası FamiCord Group'un ana amacının aileye en iyi hizmeti sunmak olduğunu da sözlerine ekledi.

-196 derecedeki azot tanklarında saklanıyor
Bebek dünyaya geldikten sonra ilk olarak göbek kordonu klemplenir ve kordon kanı, içinde pıhtılaşmayı önleyen madde bulunan kan torbasına alınır. Daha sonra yaklaşık 10-15 cm kadar bir kordon dokusu parçası kesilir ve içinde serum fizyolojik, antibiyotik ve antifungal maddeler bulunan ayrı bir kaba konulur. Bu aşamada anneye ya da bebeğe herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz. Kordon kanı ve dokusu alım işlemi, bebek ve anneye herhangi bir zarar vermez. Toplanmış olan kan ve doku 48 saat içerisinde laboratuvarda işlenir ve dondurulur. Kordon kanı ve dokusu ayrı ayrı kök hücrelerine ayrıştırılarak saklanır. Özel laboratuvar tetkiklerinden geçirilir ve daha sonra -196 derecedeki azot tanklarında dondurulmuş halde muhafaza edilir.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle