Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Hafızanızı güçlendirin...

Güçlü bir hafızaya sahip olmak hem okul ve iş yaşamında hem gündelik hayatımızda işlerimizi kolaylaştırır.  Bazı kişiler güçlü hafızaları ...

Güçlü bir hafızaya sahip olmak hem okul ve iş yaşamında hem gündelik hayatımızda işlerimizi kolaylaştırır. 

Bazı kişiler güçlü hafızaları sayesinde bu konuda zorluk çekmezken, pekçok kişi unutkanlıktan yakınır. Ancak unutmayınız ki hafızanızı güçlendirmek sizin elinizde. İşte, 6 adımda hafızayı geliştirme taktikleri...

İletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu hafızayı geliştirmek için 6 aşamalı hafıza geliştirme yöntemini öneriyor. Cüceloğlu bu aşamaların örgütleme, ayrıntılama ve ara-bul-geriye getir içinde yer alan alıştırma yapma ilkeleriyle gerçekleştirildiğini söylüyor.

6 Aşamalı Hafıza Geliştirme Yöntemi

Gözden geçirin: Öğrenmek istenilen malzemenin gözden geçirilmesini ve nasıl düzenlendiğinin incelenmesini içermektedir. Konu ana hatlarıyla düzenlenip kendi kelimelerinizle ayrılabilir. Daha sonraki aşamalarda da okunulan bilginin özetin neresinde yer aldığı akılda tutulursa öğrenmek istenilen bilginin bu şekilde örgütlenmesinin yararı ortaya çıkar. Örgütlenerek organize edilerek çalışılan bir bilginin belleğe ne kadar yardımcı olduğu bu şekilde görülebilir.

Soru hazırlayın: Örgütlenen her bölümle ilgili soru hazırlanma.

Okuyun: Hazırlanan sorulara cevap ararcasına okuma yapılması.

İlişkiler kurun: Sorulara cevap verdikçe bölümler arasındaki bağlantıların neler olduğu anlaşılacaktır.

Tekrar edin: Her bölüm bitirilince birkaç kere tekrar edilmesini ve o bölümde hatırlanmasında zorlanılan kavramların farkına varılıp özellikle o kavramların gözden geçirilmesi gerekir.

Yeniden gözden geçirin: Konunun ve bu aşamaların tam olarak yapılıp yapılmadığını gözden geçirin. Bu aşamada konunun temel bölümlerinin ve bu bölümlerdeki temel kavramların hatırlanılması gerekir.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle