Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Peynir alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Günlük beslenme zincirinin vazgeçilmez halkası ve kalsiyum deposu peynir, hemen hemen her öğünde tüketiliyor. Saklama koşullarından en çok e...

Günlük beslenme zincirinin vazgeçilmez halkası ve kalsiyum deposu peynir, hemen hemen her öğünde tüketiliyor. Saklama koşullarından en çok etkilenen gıdaların başında yer alan peyniri satın alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını Muratbey, peynir severlerle paylaşıyor.

Soğuk zincirin bozulması, sağlıksız saklama koşulları gibi unsurlar peynirde bozulma riskini artırabiliyor. Alışveriş sırasında birkaç ufak noktaya dikkat ederek sağlıklı ve iyi peyniri almak mümkün oluyor. Muratbey Yönetim Kurulu Üyesi Murat Erol, peynir alırken dikkat edilmesi gereken noktaları tüketicilere aktarıyor. Son kullanma tarihine, peynirin soğuk dolapta muhafaza edildiğine ve peynir ambalajına dikkat etmenin en önemli kriterler olduğunu belirten Murat Erol, ''Bazı peynirlerin ambalajları taşıma, depolama koşulları sebebiyle zarar görebilir.

Hava ile temas etmeye başlayan peynir, küf üretmeye ve bozulmaya başlar. Öte yandan peynirin soğuk zincirinin kırılmaması gerekiyor. Yani fabrikadan sofralara ulaşana kadar peynirin + 2 ila + 4 derecede bir diğer deyişle buzdolabı soğukluğunda kalması gerekiyor. Satın alınan peynirler de evde, vakit kaybetmeden buzdolabına konmalı" dedi.

Ambalajı açılan peynirin dikkatle incelenmesi gerektiğini belirten Erol "Peynirin rengi, kokusu kontrol edilmeli. Sofraya en son peynir konulmalı ve ilk önce peynir kaldırılarak, tezgahta bekletilmeden kapalı halde buzdolabına konmalı. Sofradan artan peynirler, buzdolabındaki orijinal ambalajındaki peynirin yanına konmamalı, farklı bir kapta kaldırılmalı. Buzdolabının sadece temizliği değil hijyeni de çok önemli. Süt ve süt ürünleri asla açık olarak kaldırılmamalı. Ayrıca salamura suyunda satılan Burgu, Topi gibi peynirler açık şarküteri reyonundan alınıyorsa, kendi salamura suyu pakete ekletilmeli" dedi.

İdeal peynir saklama sıcaklığı: 2 - 4 derece

Peyniri saklamanın önemine de vurgu yapan Erol, "Peynirin ideal saklama derecesi + 2 ila + 4 derecedir. Peynir ambalajından çıkarıldıysa cam, metal veya seramik bir kap içerisinde, ağzı kapalı saklanmalı. Öte yandan Muratbey Burgu, Topi ve Sürmeli gibi peynirler ambalajı açıldıktan sonra salamura suyu içinde uzun zaman besin değerlerini ve lezzetini kaybetmeksizin saklanabiliyor.

Böylece peynirin olgunlaşma süreci de devam ediyor. Bu su dökülmemeli. Gerekirse içme suyu eklenerek azalan miktar tamamlanabilir. Böylece peynirin hava ile teması engellenmiş olur. Ambalajından ihtiyaç kadar peyniri alarak kalan kısmını yine ambalajı içinde ve kendi suyu içinde saklamak gerekiyor" dedi.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle