Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Egzersiz bağımlılığına dikkat!

Siz de egzersiz bağımlısı olabilirsiniz İnsanlar genellikle egzersizin her zaman her derde deva bir ilaç olmadığını öğrendiklerinde çok ş...


Siz de egzersiz bağımlısı olabilirsiniz

İnsanlar genellikle egzersizin her zaman her derde deva bir ilaç olmadığını öğrendiklerinde çok şaşırırlar. Çünkü fiziksel aktivite kaslarımıza, kemiklerimize, karaciğerlerimize, kalbimize ve beynimize pek çok fayda sağlar. Egzersizin, sağlığımız için tehlikeli olabileceği fikri gülünç görünebilir. Maalesef, birçok kişi, iyi hissetmek yerine kendine çok zarar veriyor.

Peki egzersiz programımızın bize fazla geldiğini nasıl anlayabiliriz?

Uzmanlara göre, egzersiz bağımlılığı, fiziksel, duygusal ve sosyal sonuçlara rağmen aşırı ısrarcı bir fiziksel aktiviteyi sürdürmektir. Belirtileri, herhangi bir bağımlılığın belirtilerine benzer.

Sizde de bu belirtiler varsa egzersiz bağımlısısınız demektir:

Tolerans: İstenen etkileri elde etmek için egzersize daha fazla ihtiyaç duyma.

Müsait Olmama: Planlandığı gibi çalışamayacağı günlerde anksiyete, yorgunluk, huzursuzluk veya zevksizlik gibi duygusal ve fiziksel deneyimlerin ortaya çıkması.

Niyet Etkisi: Egzersiz için harcanan zamanın sınırlarını sürekli olarak aşma. Yani, bir saatte sıkı bir egzersizin bitirileceğine söz verilmesi, ancak bu süreye 30 veya 50 dakika daha eklenmesi…

Kontrol Eksikliği: Kişinin fiziksel aktivite alışkanlıklarını, yönetilebilir seviyelerde tutmasının zor ya da imkansız hale gelmesi. Kendini egzersiz yapmaya zorlayacak bahaneler üretme ve egzersizle ilgili düşüncelerin sosyal ve çalışma ortamlarına dahil edilmesi gibi.

Zaman: Tıbbi veya fitness uzmanlarının önerdiği egzersiz sürelerine göre daha fazla egzersize zaman harcanması.

Diğer Faaliyetlerdeki Düşüşler: Sosyal, işle ilgili ve boş zaman uğraşıları, fitnesse öncelik vermek üzere arka plana itilmiştir. Genellikle bu durum bir kişinin duygusal ve kişilerarası ilişkilerinin zarar görmesine neden olur.

Süreklilik: Kişi, hastalık, yaralanma, negatif psikolojik sonuçlara rağmen veya tıbbi olarak tavsiye edilen limitlere doğru yavaşça azaltmak, ara vermek yerine fiziksel aktivite yapmaya devam eder.

TUTKUNUZ BAĞIMLILIĞA DÖNÜŞMESİN

Egzersiz defalarca yapıldığında, vücut ve zihin ciddi bir darbe alır. Bazı araştırmalar, haftada 17 saati aşan şiddetli egzersiz yapmanın da aynı süre kanepeden kalkmamanın da sağlığımız için kötü olduğunu belirtiyor.

Hiç kimse, fiziksel aktivitenin bütün yönleriyle boşyere olduğunu savunmuyor. Fakat, egzersizde ölçülülüğün, herşeyden önce formda kalmayı devam ettirme kadar önem taşıdığını akılda tutmak çok önemlidir. İnsanların fiziksel aktivite düzeylerini mantıklı, sağlıklı bir aralıkta tutması gerekmektedir.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle