Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Güneşlenirken bitkisel çözümler

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalan cildimiz için aradığımız mucize, yine doğanın bize sunduğu bitkilerde bulunuyor. Evde rahat...

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalan cildimiz için aradığımız mucize, yine doğanın bize sunduğu bitkilerde bulunuyor. Evde rahatlıkla uygulanabilecek pratik bitkisel çözümler hem problemli ciltlerin hem de cildini güneşten korumak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havalar ısındı. Güneş, iyiden iyiye kendini gösterir oldu. Sıcak havalarla birlikte cilt problemlerinde artış yaşanıyor. Yoğun güneşin neden olduğu cilt problemlerini yenmek için bitkilerden yararlanmak, hem doğal hem de pratik çözümler üretiyor.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde görevli Uzman Biyolog Tuğçe Ağba, Güneş'ten gelen zararlı ışınlara karşı cildini lekelerden korumak isteyen kadınlar için çeşitli bitkisel yağlardan elde edilen, her cilde uygun doğal cilt maskesinin tarifini verdi.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi'ndeki atölyede aloe vera, adaçayı, papatya, kalendula, susam yağından elde ettiği özel karışımla hazırladığı doğal cilt maskesinin tarifini veren Tuğçe Ağba, maskenin basit, doğal ve masrafsız yöntemle evde nasıl hazırlanacağını açıkladı.

Evde kolaylıkla hazırlanabilen bitkisel karışımlarla cilt problemlerini yenmenin mümkün olduğunu söyleyen Ağba, sadece buzdolabında soğutulmuş gül suyunun bile cildi sakinleştirmek için yeterli olacağını ifade etti.

ADAÇAYINI SODA İLE KARIŞTIRIN
Birçok bitkinin demlenerek cilde uygulanabileceğini söyleyen Ağba, "Örneğin adaçayı özellikle cilt problemlerinde kullanılır. Adaçayını demleyerek soda veya maden suyu ile karıştırdıktan sonra buzdolabında soğutup cildimize sprey halinde ya da pamuk yardımıyla sürebiliriz." dedi.
Papatyanın da cildi yaza hazırlamak için evde kullanılacak önemli bitkilerden biri olduğunu söyleyen Ağba, "Papatyanın rahatlatıcı ve yenileyici etkisi bulunmaktadır. Üstelik hazırlaması da çok kolay. Papatyayı 10 dakika boyunca sıcak suda demledikten sonra buzdolabında bekletip cildimize uygulayabiliriz. Saydığım bu bitkilerin hepsi cildin ihtiyacı olan rahatlatıcı ve yenileyici etkiyi gösteriyor." dedi.

PROBLEMLİ CİLTLER İÇİN KALENDULA
Problemli ciltler için uygulanabilecek çözümler arasında kalendula (aynısefa) bitkisinin yarar sağladığını söyleyen Ağba, "Bu bitkinin yağını da kullanabiliriz. Ama dileyen sıcak suda demleyip soğumasını bekleyerek pamuk veya sprey halinde cildine sürebilir. Aynısefa bitkisinin büzüştürücü bir etkisi vardır. Yağı da çok basit hazırlanır. Turuncu renkteki çiçeklerini koparıp bir kavanoz içerisine koyarak üzerine zeytinyağı doldurup 2 ay kadar güneşte beklettiğinmiz takdirde cilt yağı elde etmiş oluyoruz." dedi.

ALOE VERA İLE DOĞAL ÇÖZÜM
Aloe vera bitkisinin cildi doğal yoldan nemlendirmek için bire bir kesin çözüm olduğunu belirten Ağba, "Aleo vera için herhangi bir işlem yapmanız gerek yok. İçi jel dolu bir bitkidir. Bitkiyi kırdığınızda içinden dökülen jeli doğrudan vücudunuza sürebilirsiniz. Cildinizin kısa sürede yumuşadığını hissedeceksinizdir. Jeli, kremlerimizle de karıştırıp kullanabiliriz. Aloe vera, aynı zamanda yara ve yanık tedavilerinde çok kullanılan bir bitkidir." dedi.

Kavurucu yaz aylarında cilt lekelerine karşı korunmak için susam yağını mutlaka kullanılması gerektiğini söyleyen Ağba, "Susam yağının içerisine havuç rendeleyerek güneşte 2 ay kadar bekletip uygulayabilirsiniz. Susam yağı 50 faktör koruyucu kremler kadar cildinizi koruyacaktır." ifadesinde bulundu.

TIBBİ BİTKİLER BAHÇESİ'NDE ÜCRETSİZ KURS
Zeytinburnu'nda 700 çeşit organik bitki türünün koruma altına alındığı Türkiye'nin ilk ve tek Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde doğal cilt maskesi atölyesinde katılımcılara pazardan kolaylıkla temin edebilecekleri doğal ürünlerle cildi zinde ve sağlıklı tutmanın yolları öğretiliyor.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle