Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Türkiye’de bir ilk: “Glutensiz Pastırma”

Gıda bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ile şarküteri et ürünleri sektöründe birçok yeniliğe imza atan Polonez, şimdi de ilk kez “Glutensiz P...

Gıda bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ile şarküteri et ürünleri sektöründe birçok yeniliğe imza atan Polonez, şimdi de ilk kez “Glutensiz Pastırma”yı tüketicilerle buluşturuyor. Sırada, şarküteride inovasyonu kanıtlayacak pek çok yeni ürün daha var.

Sağlıklı beslenme üzerine yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla, yeni lezzet formülleri geliştiren Polonez, son 1 yıldır pastırma hariç tüm ürünlerinin gluten içeriğini 20 mg/kg ile sınırlandırmıştı. Gluten diyeti yapanları doğru yönlendirmek amacıyla ürünlerin ambalajı üzerindeki etiketlerde bu bilgiyi paylaşmaya başlayan Polonez, gluten hassasiyeti olan tüketicilerden gördüğü yoğun ilgi üzerine çalışmalarını hızlandırdı ve bir ilk olarak çemensiz pastırma çeşidini glutensiz gıdalar sınıfına dahil etti. Böylece, glütensiz ürün arayan tüketiciler füme et, jambon, kavurma, salam (hindi salam ve macar salam), sucuk ve sosisten sonra glütensiz çemensiz pastırma ürününe de kavuştu.

Türkiye’de 80 bine yakın Çölyak hastası var

Gluten hassasiyeti olanların gönül rahatlığıyla tüketebileceği gıda bulma konusunda zorlandıklarına dikkat çeken Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de tanısı konmuş 80 bine yakın Çölyak hastası var. Ve tek tedavi şekli ise yaşam boyu sürecek olan gluten diyeti. Gluten diyeti yapmaksa çok zor ve pahalı. Ve maalesef her zaman her yerde bu gıdalara ulaşamıyorsunuz. Ulaştığınız ürünlerin bir kısmı da etiket içeriğine uymuyor. Gıda üreticileri olarak bizlerin yapması gereken; bu kişilerin yaşadığı zorlukların farkına vararak, onlara destek olmaktır.”

“Geçtiğimiz yılın başlarında gluten hassasiyeti bulunan ve çölyak hastası olan tüketicilerimizin taleplerini dikkate alarak üretimimizde önemli bir devrim gerçekleştirdik. Glutensiz gıdalar; gluten içeriği 20 mg/kg ile sınırlandırılan gıdalar olarak tanımlanıyor. Ve biz, füme et, jambon, kavurma, salam, sucuk ve sosis üretimimizi 30 yıllık lezzetinde hiçbir değişiklik yapmadan bu sınıra çekmeyi başardık. Bugüne kadar Polonez’in pastırma hariç tüm ürünleri glutensizken şimdi glutensiz çemensiz pastırmamızı tüketicilerimize sunduk.”

Şarküteride İnovasyon

Şarküteride inovasyon konusunda öncü olduklarının altını çizen Günsoy; “Uzun süredir gıda mühendisi, gıda teknoloğu, hekim, fizikçi ve kimyagerlerden oluşan Ar-Ge ekibimiz yeni tatlar ve inovatif ürünler üzerinde çalışıyor. Diyet yapanlar ve sporcular için daha az yağlı ve kalorili Polonez Fit, günümüzün değişen beslenme alışkanlıklarına göre hazırlanan Polonez Mini ve çölyak ve gluten hassasiyeti olanlar için özel olarak formüle edilmiş Polonez Glutensiz ürünlerimizden sonra çok yakın zamanda iki yeni seriyi daha tüketicilerimizle buluşturacağız” dedi.

Dünya Çölyak Farkındalık Ayı’nda müjdeledik, Ramazan sofralarına yetiştirdik

Gluten hassasiyeti olan tüketicilerimizin bu önemli sağlık sorununa kayıtsız kalamazdık diyen Andaç Günsoy, “Mayıs ayı Dünya Çölyak Farkındalık Ayı. Aynı zamanda Ramazan’a girdik. Bu müjdeyi böylesi anlamlı bir dönemde verdiğimiz için ayrıca mutluyuz. Normal zamanlarda dahi beslenme alternatiflerinin kısıtlı olduğu, sofralarında çeşitlilik isteyen ve birçok tattan maruz kalan Çölyak hastalarının Ramazan sofralarını glutensiz Polonez ürünleri ile renklendireceğiz. Tüketicilerimiz, üzerinde “glutensiz” etiketi gördükleri Ramazan sofralarının vazgeçilmezi pastırmayı diyetlerine taşıyabilir, gönül rahatlığıyla tüketebilirler” dedi.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle