Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Anlaşmazlık ve kızgınlıklar iyi bir ilişkinin göstergesidir

Hepimiz partnerimizle olan ilişkimizin sorunsuz bir şekilde sürmesini isteriz ve birçok kişi de partnerlerini kızdıracak davranışlar sergile...

Hepimiz partnerimizle olan ilişkimizin sorunsuz bir şekilde sürmesini isteriz ve birçok kişi de partnerlerini kızdıracak davranışlar sergilemenin iyi bir fikir olmadığını bilir. Fakat partnerlerin birbirlerini kızdırmalarının iyi hatta faydalı olduğu zamanlar da vardır. Başka bir deyişle, partnerler arası ilişkide bir miktar kızgınlık ve sürtüşme iyidir.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, partnerler arası ilişkide biraz kızgınlık ve sürtüşme olmasının neden faydalı olduğunu şöyle açıklıyor.

UZUN ÖMÜRLÜ BİR İLİŞKİ İÇİN GEREKLİ
"Düşük seviyede bile olsa partnerlerin aralarında çıkabilecek muhtemel bir çatışma ya da sürtüşmeyi yönetebilme becerisi bir ilişkinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için olmazsa olmazdır.

Biriyle yeni bir ilişkiye adım attığınızda, özellikle de o kişiden hoşlanmışsanız, elinizden gelen en iyi siz olmaya çalışırsınız. Normalde yaptığınız ve sevdiğiniz bazı davranışlardan kaçınırsınız. Ama sonunda gerçekteki siz bir gün açığa çıkacak ve bu da partnerinizi belki biraz rahatsız edecektir.

Partnerlerin birbirlerini bazı konularda sinirlendirmesi bir yönden onların kim olduklarını saklama gereği hissetmedikleri "gerçek" bir ilişki içinde olduklarını gösterir.

Tüm tuhaf ve hoşa gitmeyecek davranışlarıyla birlikte kişinin kendini olduğu gibi ifade edebilmesi bir ilişkide sağlıklı seviyede rahatlık olduğunun göstergesidir. Partnerinizle bazı konularda sürtüşmeniz, artık her zaman onun duymak isteyeceği "doğru"yu söyleme ihtiyacını hissetmediğinizin işaretidir, bu da ilişkinizin uzun ömürlü olabilmesi için önemlidir.

KIZGINLIK O İLİŞKİNİN HALA CANLI OLDUĞUNA BİR KANITTIR
Partnerler arasında yaşanan anlaşmazlıklar artık o ilişki için tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelmez, tehlike çanları partnerlerin duygusal olarak ilişkiden geri çekilmeleriyle çalmaya başlar. Partnerinizle ilgili, kızgınlık ve öfke de dahil, herhangi bir duygu hissetmemeye başladığınız noktaya geldiğinizde, bu artık sizin duygusal olarak o ilişkiden kendinizi çektiğinizin bir göstergesidir.

Tabi ki partnerinizi aşırı derecede sinirlendirecek davranışlar sergilemek ilişkinizin gidişatı için iyi değildir, ama aranızda kızgınlık gibi duyguların hiç yaşanmaması da daha kötü olabilir.
Partnerinize karşı biraz kızgınlık hissiniz varsa, bu ona karşı hala bir şeyler hissettiğinizi ve onu önemsediğinizi gösterir. Bir ilişkide partnerlerin birbirlerine kızgınlık duyması her zaman kötü değildir çünkü bu durum o ilişkinin hala canlı olduğuna bir kanıttır.

BÜTÜN ANLAŞMAZLIKLARI VE SÜRTÜŞMELERİ YOK ETMEYİN
Bazı zamanlarda kişiyi sinirlendirecek bir davranış çok iyi bir amaca hizmet edebilir. Anlaşmazlık yaşadığınız konular ilişkinizin hangi yönlerden gelişmesi gerektiği hakkında size bilgi ve imkan verir. Bunlar ilişkinin olumlu yönde değişmesi için güçlü bir katalizör vazifesi görürler.

Burada bahsedilen sebeplerden dolayı, bir ilişkide amaç partnerler arası bütün anlaşmazlıkları ve sürtüşmeleri yok etmek değildir. Bundan daha iyi bir amaç belki de kızgınlıkların ve anlaşmazlıkların sebeplerini tespit etmek, ki bu ilişkinizde olduğunuz gibi davrandığınız, partnerinize karşı boş olmadığınız ve ilişkinizdeki bazı şeylerin daha iyi olabileceğine işarettir ve bunları ilişkinizin iyileşmesi ve gelişmesi için birer araç olarak kullanmaktır."

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle