Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Ramazanda uyku düzeninizin bozulmaması için..

Ramazanın yılın en uzun günlerine denk gelmesi oruç tutanların uyku düzenini de değiştiriyor. Uzun ve sıcak yaz günlerinde tutulan oruç, uyk...

Ramazanın yılın en uzun günlerine denk gelmesi oruç tutanların uyku düzenini de değiştiriyor. Uzun ve sıcak yaz günlerinde tutulan oruç, uyku düzeninin değişmesiyle beraber kişiyi zorlayabiliyor. Uzmanlar alınacak bazı önlemlerle uyku düzeninin sağlanabileceğine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, ramazanda uyku düzeninin ayarlanması için önemli tavsiyelerde bulundu. Yrd. Doç. Dr. Kuzu, "Sahura kalkarak uykunun bölünmesi, belli bir süre aç ve susuz kalma nedeniyle oruç vücut üzerinde yoğun bir stres oluşturur" dedi.

Sahurdan sonra 1,5 saat mutlaka uyunmalı!

Yrd. Doç.Dr. Önder Kuzu, bu stresi azaltmak, günlük yaşam aktivitelerimizi sorunsuz devam ettirebilmek için dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıraladı:

Sahurdan sonra mutlaka bir uyku siklusu uyuyun. Bir uyku siklusu ortalama bir buçuk saattir. Uykumuz NonREM ve REM olarak iki kısımdır. NonREM uykumuzu gecenin ilk kısmında uyuruz ve bu esnada vücudumuz dinlenir. REM uykusunu sabahları uyanmaya yakın uyuruz ve bu dönemde de beynimiz dinlenir, tazelenir.

Sahur sonrası uyumayan güne yorgun, dinlenmemiş başlıyor…

Eğer sahurdan sonra uyumazsak REM evresini yeteri kadar uyuyamamış oluruz. Bu da bize sabahları yorgun ve dinlenmemiş uyanma, günlük aktivitelerimizde enerji azlığı, isteksizlik, dikkat eksikliği ve unutkanlık, gündüz artmış uykululuk olarak yansır.

Sahur dolayısıyla uyanma saatinizi değiştirmeyin!

Sahura kalktınız diye sabah uyanma saatinizi değiştirmeyin. Aksi takdirde uyku düzeniniz bozulur. Gece uykuya da aynı saatte geçmeye özen göstermek gerekir.

Gündüz uykusu geceyi olumsuz etkiliyor

Gece uykusu dışında gündüz uyumayın, uzanmayın, uyuklamaya çalışmayın. Gündüz uyumanın gece uykusu üzerinde negatif etkileri vardır. Gün içerisinde ne kadar uykulu ya da uykusuz olduğunuz yatma ve kalkma saatinizi etkilemesin.

Oruç nedeniyle sizin için normal olan süreden daha fazla uyumayın veya uyumaya çalışmayın.
Yatak odanızın sessiz ve karanlık olmasını sağlayın, ısısını rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın. Yatağınızda televizyon seyretme, kitap okuma gibi başka eylemlerde bulunmayın.

Çay ve kahve tüketimine dikkat

İftarda çok fazla ve ağır yemekler yememeye özen gösterin yemek yeme sürenizi uzatın, çok hızlı yemek yemeyin. İftardan sonra kahve, fazlaca çay, çikolata ve kolalı içecekleri tüketmemeye çalışın.

Mutlaka yürüyüş yapın

İftar sonrası mutlaka hafif egzersiz (yürüyüş) yapmaya özen gösterin.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle