Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Kadınlar yüksek ücretli işlere erişemiyor

KornFerry Hay Group'un yeni araştırması, kadın ve erkeklerin ücret politikalarının farklı olmasının nedeninin pek de göründüğü gibi olma...

KornFerry Hay Group'un yeni araştırması, kadın ve erkeklerin ücret politikalarının farklı olmasının nedeninin pek de göründüğü gibi olmadığını ortaya çıkardı. Farkın nedeni kadınların yüksek ücretli işlere hala erişiminin olmaması ile açıklanıyor. Türkiye'deki veriler de bunu doğruluyor. 

Türkiye'de 1410 şirketten elde edilen verilere göre, kadın çalışanlar, idari personel düzeyinde çalışanların yüzde 32'si iken, yönetim seviyesine çıkıldığında yüzde 26'ya, üst yönetim seviyesinde ise yüzde 17'ye geriliyor.

KornFerry Hay Group'un100 ülkedeki 25 bin organizasyondan elde ettiği 20 milyondan fazla bireysel ücret verisini değerlendirdiği araştırma sonucunda, benzer işi yapan kadın ve erkekler arasında dikkate değer bir ücret farklılığı olmadığı görüldü. Araştırmaya göre, benzer işi yapan erkek ve kadınlar arasındaki fark Fransa'da yüzde 2,7 iken Avusturalya'da yüzde 1,4 ve İngiltere'de yüzde 0,8 seviyelerinde.

Araştırma bu farkı kadınların yüksek ücretli işlere hala erişiminin olmaması ile açıklıyor.

Kadınlar yüksek ücretli işlere erişemiyor

Veriler bu durumun Türkiye'de de geçerli olduğunu gözler önüne serdi. Türkiye'de 1.410 şirketten elde edilen 680 bin 825 bireysel veriye göre, idari personel düzeyindeki çalışanların yüzde 32'si kadınlardan oluşurken, yönetim seviyesine çıkıldığında bu oran yüzde 26'ya, üst yönetim seviyesinde ise yüzde 17'ye geriliyor.

KornFerry Hay Group Türkiye Bilgi Hizmetleri Pazar Lideri Ersin Yıldırım, kadınların önüne iş hayatında çıkarılan engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini, bu durumun hem şirketlerin hem de kadınların yararına olacağını söyledi.

Yıldırım, şirketlerin, yetenek yönetiminde kadınların alt kademelerdeki görevlere takılıp kalmayacağından ya da gelişim süreçlerinde gecikme yaşamayacağından emin olmaları gerektiğini savundu. "Biliyoruz ki kadınlar cinsiyetlerine bağlı olarak iş hayatındaki kariyer gelişimlerini engelleyecek küçük ve büyük birçok zorlukla karşılaşıyorlar" diyen Yıldırım, şirketlerdeki ataerkil kültürün, doğum izni politikaları ve gerekliliği olmayan birtakım uygulamalardan kaynaklanan engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Kadınlara kritik ve zorlu görevler verilmeli

Araştırmadan çıkan sonuçlar, kadınların üst düzey görevlere gelebilmesi için kariyerlerine başladıkları andan itibaren onlara kritik ve zorlu görevler verilmesi ve kadınların performanslarına dair samimi geri bildirim alması gerektiğini gösteriyor. Bu iki konu, kadınların yeteneklerini geliştirmesi, deneyim kazanması ve en üst düzeyde değer görmesi için gerekli unsurlar olarak öne çıkıyor.

Ayrıca daha fazla kadının bilim, teknoloji, mühendislik ve ilaç gibi yüksek ücret ödenen sektörlerde çalışması için cesaretlendirilmesinin değerli olduğu vurgulanıyor.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle