Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Çocuklarda Geniz Eti Kalbi Etkileyebiliyor

Geniz eti büyümesi çocuklarda sık görülen ve erken tedavi edilmediğinde ilerleyen yaşlarda ciddi problemlere yol açabilen bir erken çocukluk...

Geniz eti büyümesi çocuklarda sık görülen ve erken tedavi edilmediğinde ilerleyen yaşlarda ciddi problemlere yol açabilen bir erken çocukluk dönemi hastalığıdır. Erken tedavisi yapıldığında çocukların sağlıklı gelişimi engellememiş olur. 

Liv Hospital Ankara Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Öğretmenoğlu "Geniz eti zamanında tedavi edilmediğinde vücuda verdiği zararlar kalıcı hale gelir ve pek çok hastalığı tetikleyebilir" diyor.

Pek çok hastalığı tetikleyebilir
Bademcik ve geniz eti vücudun savunma mekanizmalarından olan lenfoid sisteme ait organlardır. Mikroplar geniz eti ve bademciklere yerleşir, kronikleşerek ilaçla tedavi edilemez hale geldiğinde ise vücuda zarar vermeye başlar. Böbrek ve eklem sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir; romatoid artrit ve nefrit gibi romatizmal hastalıklara neden olabilir. Çocuklarda ayrıca baş ağrısı, kulak rahatsızlıkları ve uyku sorunlarına yol açabilir. Büyüyen geniz eti ilerleyen yaşlarda kalp sağlığını bozabilir.

Geniz eti ameliyatı ne zaman yapılmalı?
Büyümüş tıkayıcı hale gelmiş geniz eti ilaçlarla bir miktar küçültülebilse de, genellikle bu etki geçicidir. Geniz eti büyüyerek tıkanıklık yapar ya da bir enfeksiyon odağı haline gelirse, artık koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar. Bu durumda ameliyatla alınması gerekir. Bademcik etrafında apse olan, kötü huylu tümör şüphesi bulunan, çene yapısı bozulan ve sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları olan çocuklar ameliyat edilmelidir. Yine sürekli ağzı açık uyuma, horlama veya uykuda nefes durması yaşayan çocuklar geç olmadan ameliyat edilmelidir. Yaş ameliyata engel değildir, hatta belli bir yaşa kadar çocuklarda ameliyatın en kısa süre içinde yapılması gerekir.

20 dakikada geniz etine son
Geniz eti ameliyatı, doğru tanı konulan her yaşta çocuğa yapılabilen cerrahi bir işlemdir. Hastalar kısa süren bir ameliyatın ardından aynı gün içerisinde taburcu edilebilir ve günlük yaşamına dönebilir. Çocuklar geniz eti operasyonundan sonra hastalıklara daha az yakalanır ve yaşamlarını daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilir.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle