Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

C vitamini soğuk algınlığı atlatmakta etkili mi?

Dengeli beslenmeyen ve yeterli C vitamini almayan kişilerin soğuk algınlığı geçirme riski ve grip gibi hastalıklara yakalanma riski daha...

Dengeli beslenmeyen ve yeterli C vitamini almayan kişilerin soğuk algınlığı geçirme riski ve grip gibi hastalıklara yakalanma riski daha yüksek.

Vitaminlerin ve minerallerin, bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkileri yadsınamaz diyor, Diyetisyen Yaşam Koçu Gizem Şeber. Neredeyse her birinin ayrı bir görevi var. Vitamin ve mineral yetersizliklerinde vücut direncinin azaldığı, hastalıklara daha kolay yakalanıldığı ve hastalık süresinin daha uzun olabileceği uzun zamandır bilinen gerçekler. C vitamininin bağışıklık sistemi dışında da vücudumuzda önemli görevleri var. Ama bağışıklık sistemi için önemi ayrı.

Doku bütünlüğünü sağlayan kollejenlerin sentezinde görev alması ve vücutta demir mineralinin daha iyi kullanılması görevleri dahi bağışıklık sistemini destekleyen olgular. Bunun dışında antioksidan olması ve vücutta oluşan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olması nedeniyle hem bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor hem de kansere karşı koruma sağladığı düşünülüyor. C vitamini yetersizliğinde; vücut direnci azalıyor, diş etlerinde kanama oluşabiliyor, damarlarda kanama kolaylaşabiliyor ve bazı vitamin ve minerallerin vücuttaki yararlı etkileri azalıyor.

Bilenin aksine portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller C vitamini içerseler de, C vitamininin en zengin kaynağı değiller. Maydanoz ve asma yaprağı C vitamininin en zengin kaynakları. Fakat günlük tüketim miktarları genelde sınırlı olduğundan ötürü günlük gereksinimi karşılamakta yetersiz kalabiliyorlar. Çilek ve kuşburnu da C vitamini içeriği yüksek olan meyvelerden. Yeşil biber ve kivi diğer en iyi C vitamini kaynakları. Aynı oranda olmasa da bütün sebze ve meyvelerde C vitamini bulunduğunu da hatırlatmak gerek.
1 adet kivi, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %80’ini, bir adet portakal ise yaklaşık %49’unu karşılar.

KİMLER C VİTAMİNİ DESTEĞİ ALMALI?

Yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre, uzun süreli ve yüksek tempolu egzersiz yapanların C vitamini takviyesi kullanması gerekebilir. Çünkü spordan hemen sonra vücutta serbest radikal –zararlı madde miktarında artış gözleniyor. Sigara içenlerin C vitamini ihtiyacı, sigara kullanmayanlara göre daha fazla. Çünkü sigara da vücutta zararlı maddelerin artmasına neden oluyor. Fakat bilinçsiz C vitamini takviyesi uzun dönemde böbrek taşı riski yaratabileceğinden ötürü, kişiler C vitamini takviyesi başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmalılar.

SOĞUK ALGINLIĞINDA C VİTAMİNİ KULLANILMALI MI?

Bu konudaki tartışmalar ve bilimsel çalışmalar hala devam ediyor. Finlandiya’da yapılan bir çalışmada, ek C vitamini almanın soğuk algınlığına yakalanma oranını %80’e kadar azaltabileceği belirlenmiş olsa da, bu çalışma yoğun egzersiz yapanlarda gerçekleştiği için, hareketsiz kişilerde sonuç net değil. Diğer çalışmalar da ise, soğuk algınlığı süresini kısaltmaya yardımcı olduğunu ancak hastalığın seyrini değiştirmediği ortaya çıkmış durumda. Günde 1 gram C vitamini alımının olumlu etkileri olabilir. Erkeklerin günlük C vitamini gereksinimi 90 mg, kadınların 75 mg’dır.

GÜNLÜK C VİTAMİNİ İHTİYACINIZI KARŞILADIĞINIZA EMİN OLUN!

C VİTAMİNİ KÜRÜ
1 porsiyonu günlük C vitamini gereksinmesinin tamamından fazlasını karşılar.
Karışık Meyve suyu (1 kişilik)
2 adet kivi
2 adet portakal
2 dilim ananas
Hazırlanışı: Bütün meyveleri yıkayın, soyun. Bütün malzemeleri blenderdan geçirin. Her seferinde taze hazırlayın, bekleme C vitamini kaybına yol açar.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle