Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Kalp Sağlığını Bozan 5 Hata

Artık günümüzde herkesi zayıflama telaşı sarmaya başladı. Hızlı kilo verdiren birçok diyet her gün olduğu gibi yine herkesin gündeminde. ...

Artık günümüzde herkesi zayıflama telaşı sarmaya başladı. Hızlı kilo verdiren birçok diyet her gün olduğu gibi yine herkesin gündeminde. 

Uzun süren açlıklar, tek tip besinlerin alındığı diyetler ve tabi ki tüm kış hareketsiz kalan bedenin birden egzersizle tanışması… Hızlı kilo vermek uğruna yapılan tüm bu davranışlar kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. İşte kalp sağlığını olumsuz etkileyen diyetler ve dikkat edilmesi gerekenler…

Özellikle ince görünme kaygısıyla yaza zayıf bir vücutla girme isteği zayıflama trendlerinin hızlı bir şekilde yayılmasına neden oluyor. Kış aylarında alınan kilolar özellikle bahar döneminde hızlı bir şekilde verilmeye çalışılıyor.  Ancak hızlı kilo vermeyi hedefleyen diyetler, sağlık açısından birçok tehlikeyi de beraberinde getirebiliyor.

Özellikle tek tip beslenmenin uygulandığı ya da uzun süren açlıkların yaşandığı diyetler kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip. Ayda 10 kilo vermeyi bile vadeden bu beslenme programları metabolizmayı tam anlamıyla alt üst ediyor, tansiyon düşüklüğüne, kan şekerinde düzensizliğe, elektrolit (sodyum, potasyum) dengesinde bozukluğa, baygınlıklara ve kalp sorunlarına neden olabiliyor. Diyetin yanı sıra kış ayları boyunca hareketsiz kalan kişilerin zayıflama uğruna hızlı bir tempoda egzersize başlamaları da kalbi yorabiliyor. Sağlığı göz ardı etmeden zayıflamanın en önemli kurallarından birinin haftada 0,5- 1 kiloyu aşmamak olduğunu belirten Acıbadem Fulya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Zor, kalp sağlığını zorlayan diyetler ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Kalp Sağlığını Bozan 5 Hata…

1- Uzun süreli açlıklar tansiyonda ve kan şekerinde dalgalanmalara neden oluyor
Kısa süre içerisinde fazla kilo vermek isteyenlerin yaptığı en önemli hatalardan biri de şok diyetler. Bu diyetlerde uzun süreler aç kalınıyor ve öğünlerdeki yemek miktarları çok az oluyor. Öğün atlayarak yapılan diyetlerde ilk olarak metabolizma bu durumdan etkileniyor. Tansiyonda ani düşüşler ve kan şekerinde düzensizlikler meydana geliyor. Bu durumu takiben de aşırı halsizlik, baygınlık gibi sorunlar yaşanabiliyor.
2- Şok diyetleri bırakınca hızlı bir şekilde alınan kilolar, şeker hastalığı riskini artırıyor
Şok diyetlerle verilen kilolar genellikle  çok hızlı bir şekilde geri alınıyor. Yaza zayıf girmek sağlansa da sonbaharda diyetin bırakılmasıyla birlikte kilolar verilenden daha hızlı bir şekilde alınıyor. Ani kilo vermek ve ardından hızlı bir şekilde almak insülin direncine yol açarak şeker metabolizmasında dalgalanmalara neden olabiliyor.  Bu tür dalgalanmalar da kişinin ileride şeker hastalığına yakalanma riskini artırıyor.
3- Ani kilo alıp vermek kalp krizi riskini artırıyor
Beslenme düzeninde yapılan ani değişiklikler, kolesterol profilinde de dalgalanmalar yaşanmasına neden oluyor.  Kısa sürede yüzde 10 veya daha fazla kilo artışı olan orta yaşlı bireylerde ilerleyen yıllarda kalp krizi riskinin arttığı gözlemleniyor.
4- Protein diyetleri kolesterolü dengesini bozabiliyor
Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen tek tip beslenmenin uygulandığı diyetler ilk etapta hızlı kilo vermeyi sağlıyor. Ancak uzun süre yapıldığında vücutta pek çok dengenin alt üst olmasına neden olabiliyor. Sadece proteinden zengin gıdaların alınması kolesterol profilini olumsuz etkileyebiliyor.  Hayvansal gıdaların sık olarak tüketilmesi kolesterol ve doymuş yağ oranını artırıyor. Bu diyetlerle kilo kaybı yaşansa da kişilerin kötü kolesterol düzeyleri artıp, iyi huylu kolesterol düzeylerinde düşüş yaşanıyor. Ayrıca fazla protein alımının diyabet riskini artırdığı yakın zamanda açıklanan çalışmalar ile gösteriliyor.
5- Spora aniden yüklenmek kalp krizi riskini artırıyor
Bütün bir kış boyunca hareketsiz kalanların bahar aylarında zayıflamak için spora başlaması ve vücuda hızlı bir şekilde yüklenmesi kalp krizine bile neden olabiliyor. Özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde tansiyon ve kolesterol yüksekliği gibi sorunlar da yaşanıyorsa spora başlamadan önce mutlaka bir kardiyoloji hekimine muayene olmaları öneriliyor.

Kalp Sağlığını Koruyarak Zayıflamak İçin 6 Tüyo

1- Şok diyetlerden kaçının: Ani kilo alıp vermeler kolesterol ve şeker metabolizmasında  dalgalanmalara neden olabiliyor. Bu durum da şeker hastalığı ve kalp krizi gibi risklerini  beraberinde getirebiliyor.
2- Hedefiniz uzun vadede kilo vermek olsun: Sağlıklı diyetin en önemli kurallarından biri hızlı kilo vermemek. Amacınız haftada en fazla 1 kilo vermek olsun. Ayda 4 kilo ve üzerinde kilo vermeyi vadeden diyetlerden uzak durun. Unutmayın ki hızlı verilen kilolar kısa sürede fazlasıyla geri alınıyor.
3- Beslenme alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler yapın:  Yediğiniz yemek miktarlarını azaltmak yerine kalori dengesi yapın. Öğünlerinizdeki karbonhidrat ve protein değerlerini dengede tutun. Bu durumu da hayat boyu devam ettirmeyi hedefleyin.
4- Akdeniz diyetini uygulayın: Sağlıklı yaşamı desteklediği gösterilen  tek diyet Akdeniz diyetidir. Sebze, meyve, kuru baklagil, balık ve zeytinyağının bolca yenildiği,  kırmızı et tüketiminin ise az olduğu bu diyet, hem lezzet hem de sürdürülebilirlik açısından etkili.
5- Egzersizi hayatınızda devamlı kılın: Egzersiz yapmak denildiğinde aklınıza çok karışık egzersiz programları gelmesin. Günde 30- 45 dakika tempolu bir yürüyüşü haftada 4-5 kere tekrar etmeniz sağlığınızı korumak veya iyileştirmek  için yeterli. Daha yüksek tempoda yapılan sporun kalp ve damar sağlığı açısından fazladan bir faydası olduğu bilimsel olarak gösterilmiyor.
6- Spora başlamadan önce doktor kontrolünden geçin: Spora başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekiyor. Özellikle 40 yaşından sonra sporun yüksek tempoda yapılmaması gerekiyor. Yakın zamana kadar egzersiz geçmişiniz yoksa ve kolesterol, tansiyon, sigara kullanımı, diyabet gibi sorunlarınız varsa spora başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçin.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle