Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Mide bulantısının nedenleri

Uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelme durumu olarak tanımlanan mide bulantısı, tek başına bir hastalık olmam...

Uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelme durumu olarak tanımlanan mide bulantısı, tek başına bir hastalık olmamakla beraber bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Kıvrılan yollarda ilerlerken, rahatsız edici bir görüntü veya koku ile karşılaşıldığında ya da sebepsiz yere durup dururken ortaya çıkan mide bulantısı herkeste rastlanabilecek olağan bir durum olarak görülüyor.

İç kulakla ilgili sorun

Mide bulantısı, altta yatan patolojik bir durumun dışarı yansıması olarak kabul ediliyor.

İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu; mide bulantısının en çok sindirim sistemi problemleri, kokulara ve hoş olmayan görüntülere karşı aşırı hassasiyet, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon veya şeker hastalığı ve iç kulakla ilgili tıbbi sorunları bulunan kişilerde görüldüğünü söylüyor.

Ayrıca bazı insanlarda “kemoreseptör” (kimyasal değişikliklerle uyarılan hücre veya sinir uçları) duyarlılığı daha fazla olduğu için bulantı hissinin daha sık ve çabuk oluştuğu düşünülüyor. Ancak gebelikte ve psikolojik durumu iyi olmayan bireylerde organik bir hastalık olmadan da mide bulantısı ve kusmaya rastlanabiliyor.

En sık görülen mide bulantısı nedenleri

- Besin zehirlenmesi

- Gastroenteritler (viral veya bakteriyel nedenli ishal)

- Mide ülseri

- Migren

- Aşırı alkol veya uyuşturucu alımı

- Araç tutması

- Kemoterapi uygulamaları (Kanser tanısı almış hastalarda uygulanan özel tedaviler)

- Karın içi cerrahi gerektiren durumlar (Bağırsak tıkanması, mide veya bağırsak yırtılması, pankreatit, apandisit, safra kesesi taşı ve iltihabı vb.)

- İç kulak hastalıkları

- İleri evre böbrek yetmezliği

- Kan şekerinin kontrolsüz yükselmesi durumunda ortaya çıkan diyabetik ketoasidoz

- Şeker hastalığına bağlı olarak midenin geç boşalması durumu

- Kafa içinde basınç artışı

- Kalp krizi (bazı tiplerinde)

- Hipertansiyon

- Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler

- Psikojenik nedenler

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle