Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Bebeklerde alerjiye dikkat!

Son zamanlarda çevremizdekilerden sık sık ‘Alerjim var..’ cümlesini duyuyoruz. Aslında bu bir tesadüf değil! Sizin alerjiniz olmasa bile...


Son zamanlarda çevremizdekilerden sık sık ‘Alerjim var..’ cümlesini duyuyoruz. Aslında bu bir tesadüf değil! Sizin alerjiniz olmasa bile istatistikler gösteriyor ki her 10 kişiden 3-4’ü yaşamlarının bir döneminde alerjiden etkilenmekte.

Peki nedir bu alerji? Neden olur?

Alerji bağışıklık sistemimizin bazı maddeleri zararlı görüp, onlara anormal tepkiler vermesidir. Alerji oluşumunda hem genetik hem de çevresel faktörler (gıda, polen gibi) etkilidir.

Alerjinin birçok türü bulunuyor. Bebeklik döneminde ise en sık rastlanan alerji türünün besin alerjisi  olduğunu ve özellikle inek sütü alerjisi başta geldiğini biliyoruz. Bebeğinizde inek sütü alerjisi olduğunu öğrendiğinizde üzülmenize gerek yok, alerji bebeklerde çok yaygın görülen bir durum.

Çoğunuzun bildiği üzere bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamış olan bebekler, alerjik olmaya çok yatkınlar. Bebeğiniz eğer sık sık hapşırıyorsa, cildinde kızarıklık ve döküntüler oluşuyorsa alerjiden şüphelenebilirsiniz. Bu sizi korkutmasın, bu can sıkıcı belirtiler bebeğiniz için rahatsız edici olsa da uygun tedavi ile ortadan kaldırlabilir. Ancak bebeğiniz solunum durması gibi şiddetli tepkiler veriyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora danışın.

Bebeğiniz daha sadece anne sütü ile besleniyor olsa bile inek sütü alerjisi olması mümkündür; çünkü annenin içtiği süt veya yediği süt ürünleri bebeğe geçebilir. Bu nedenle bebeklerini emziren annelerin süt,  peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerini tüketmeden önce doktorlarına danışmalarını öneririm.

Gıda gibi çevresel etkilerin yanısıra kalıtsal etkiler de bebeğinizin alerjik olmasında önemli etkendir. Örneğin anne babasında alerji olmayan bir bebeğin alerjik olma ihtimali %20-30 iken, anne ve babası alerjik olan bebekte alerji görülme olasılığı %60-70’lere kadar yükselir.

Peki ne yapmalı?

Bebeğinin alerjik olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşününen anneler; ilk 6 ay onu anne sütüyle besleyerek ve yediğiniz besinlerin alerji yaratacak besinler olmasından kaçınarak bebeğinizin alerjik olma riskini azaltabilirsiniz.

Bebeklerde alerji hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.bebekvealerji.com sitesini ziyaret etmenizi mutlaka öneririm. Sitedeki ‘alerji testini’ kolayca cevaplayarak bebeğinizde alerji riski olup olmadığı hakkında bir fikir edinebilir ve tavsiye alabilirsiniz! Ayrıca bu testi doktorunuz ile paylaşarak değerlendirebilirsiniz.

Vakit kaybetmeden siteye bir göz atın, diğer annelerin ağzından problemlerini dinleyin ve uzman videolarını izleyerek günümüzde çok yaygın olan alerji problemi hakkında kendinizi bilinçlendirin.

http://www.bebekvealerji.com/AlerjiNedir.aspx
http://www.bebekvealerji.com/OzamanNeYapalim.aspx
http://www.bebekvealerji.com/HekimlerNeDiyor.aspx
http://www.bebekvealerji.com/Default.aspx?prm=ailelernediyor
http://www.bebekvealerji.com/AlerjiTesti.aspx

Bir boomads advertorial içeriğidir.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle