Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Yaz Mevsiminde Kilo Vermenin 8 Püf Noktası

Yaza formda girmek herkes için önemli. Bunun için genellikle ilkbahar ayı itibariyle diyete başlanıyor. Ancak geciktiyseniz yazın diyet yapm...

Yaza formda girmek herkes için önemli. Bunun için genellikle ilkbahar ayı itibariyle diyete başlanıyor. Ancak geciktiyseniz yazın diyet yapmanız daha da avantajlı olabiliyor. Çünkü daha çok su içme ve daha hareketli olmak kilo vermeyi önemli ölçüde destekliyor.

Günlerin uzun olması daha uzun süre aktif olmanızı da sağlıyor. Yaz aylarında sebze ve meyvelerin çeşitlenmesi, kişilerin atıştırma olarak bunlara yönelmesini sağlama açısından da avantajlı. Güneş ışığının da kişilerde motivasyonu arttırdığı düşünülürse yaz ayıyla birlikte diyete başlamanız yanlış değil. International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Ekin Altın yaz mevsiminde kilo vermenin püf noktalarını anlattı:

1. Kahvaltıyı kesinlikle atlamayın: Kahvaltı en önemli öğünümüz. Uzun süre açlıktan sonra bizi güne hazırlıyor ve performansımızı gün boyu etkiliyor. Yaz aylarında günlerin uzun olması, kahvaltıyla güne iyi başlangıç yapmamızı sağlayarak zinde tutuyor. Ancak kahvaltıda kesinlikle yağlı poğaça ve börek türü hamur işlerinden uzak durmalısınız. Lif içiriği yüksek tam buğday / çavdar ekmeği, az yağlı peynir, bol yeşillik, domates ve salatalık ile yapacağınız bir kahvaltı en uygun olanı. Yaz aylarında yumurta tüketimi de sıcaklarla birlikte azalabiliyor. Yumurtanın iyi bir protein kaynağı olduğunu unutmadan haftada 2 kez mutlaka tüketmeye özen gösterin.

2. Saat başı 1 çay bardağı su için: Yaz aylarında terlemenin artmasıyla birlikte sıvı kaybı da oluyor. Bu yüzden su tüketimine özellikle dikkat etmelisiniz. Vücudun saat başı 1 çay bardağı suya ihtiyacı var. Terlemeyle olan kayıplar da göz önünde bulundurulduğunda günde 3 litre su içmeniz (15 bardak) gerekiyor. Çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri çok fazla tüketmeni de vücuttan su kaybı yaratıyor. Suyun yerinin diğer sıvılar ile doldurulamayacağını da unutmayın. Su, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Hızlı bir metabolizma sayesinde de vücut daha rahat yağ yakabilecek hale geliyor.

3. Meyve porsiyonlarına dikkat edin: Yaz aylarında meyvelerin çeşitlenmesi, su içeriklerinin yüksek olmasından kaynaklı sıvı ihtiyacını karşılayıp bizi ferahlatması onları yazın vazgeçilmezi yapıyor. Ayrıca vitamin mineral açısında da oldukça zengin olmaları meyveleri vücut için gerekli kılıyor. Ancak her şeyin olduğu gibi meyvelerin de fazlası kilo almaya zemin hazırlıyor. Yaz meyvelerinden özellikle kavun, karpuz, üzüm ve incir meyve şekeri dediğimiz fruktozdan ve ayrıca glikozdan zengindir. Bu meyvelerin ‘glisemik indeks’ dediğimiz kan şekerini yükseltme hızları da yüksek oluyor. Kanda şekerin yüksek olması dokulara şekeri dağıttıktan sonra fazlasını yağ olarak depolamaya neden oluyor. Bu yüzden meyve porsiyonlarına dikkat etmeniz önemli. Enerji gereksiniminize bağlı olmakla birlikte, genellikle 4-5 porsiyon meyve tüketimi (15 adet üzüm 1 porsiyon, 15 adet kiraz 1 porsiyon, 1 adet incir 1 porsiyon, 3 adet kayısı 1 porsiyon) yaz ayları için uygun miktardır.

4. Dondurmanın meyvelisini tercih edin: Yaz aylarında genellikle yağlı, kızartma türü yiyecekler çok fazla tercih edilmeyebiliyor. Ancak bununla birlikte görmediğimiz yağları içeren yiyeceklere de dikkat etmeliyiz. Dondurmalar özellikle doymuş yağlardan oldukça zenginler. Bir de bunları fıstıklı veya çikolatalı tercih ederseniz kaloriyi daha da arttırmış olursunuz. Bu yüzden dondurma tüketim miktarına ve seçimine (meyveli olanları daha az kalorilidir) dikkat edin.

5. Akşam yemeği saat 19.30’u geçmesin: Vücudun biyolojik bir saati, metabolizmanın ise daha iyi çalıştığı ve yavaşladığı saatler var. Günlerin uzun olması, güneşten yararlanmak adına eve geç saatte dönmek, geç saatlerde kalorili yiyecekler yemek bizlere kilo olarak dönüş yapacaktır. Geç saatlerde yatıyor olsanız bile akşam yemek saatlerinin 19:30‘u geçmemesine özen gösterin. Daha sonra acıkırsanız ara öğün yaparak devam edin. Ayrıca yatmadan 3-4 saat önce hiçbir şey yemeyin.

6. Meyve suyu yerine ayran veya doğal maden suyu: Hazır meyve sularını kesinlikle önermemekle birlikte taze sıkılmış olanlarda da tüketim miktarına dikkat etmelisiniz. Çünkü 1 bardak meyve suyu için 3-4 meyve bir seferde kullanılıyor. Ayrıca posadan arındırılmış olduğu için şekerli su etkisi gösterip kan şekerini hızlı yükseltiyor. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini ve yenilebilecek olanları da mutlaka liften zengin bölümü olduğu için kabuğuyla yemelisiniz. Asitli içecekler ise yazın harareti aldıkları düşünülerek çok miktarda tüketiliyor. Ancak bunların şeker miktarının çok yüksek olması ve asitli olmaları sağlık açısından risk yaratıyor. Asitli içecek yerine doğal maden suyunu günde 2 şişeyi geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca ayran da hem sıvı, hem protein hem de elektrolitleri (mineralleri) karşılama açısından yazın vazgeçilmez içeceğiniz olmalı.

7. Ara öğünlerde meyve veya ayranı tercih edin: Günlerin uzun olması ve daha uzun saatler uyanık kalmanız daha fazla acıkmanıza neden olacaktır. Özellikle öğle yemeği ve akşam yemeği arası oldukça uzun olduğu için mutlaka bir ara öğün yapmanız gerekiyor. Ara öğünlerde özellikle meyve tüketmeniz yaz ayları için en uygun tercih olacaktır. Ara öğünlerde ayran içmek de doğru bir tercih. Ayran hem sıvı alımınızı karşılar hem de dengeli protein, karbonhidrat ve yağı sayesinde tokluk hissi yaratıyor.

8. Tek tip beslenmeyin: Her zaman olduğu gibi yaz aylarında da tek tip beslenmemeye özen gösterin. Sadece meyve yemek ya da sadece sıvı ağırlıklı beslenmek doğru değil. Her besin grubundan yeterli ve dengeli miktarda tüketilmelisiniz. Her öğünümüzde et, süt, ekmek, yağ, sebze ve meyve gruplarından seçeceğiniz gıdaların bulunduğu bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekiyor. Örneğin bir kahvaltı tabağı yapacak olursak; süt grubundan peynir, et grubundan yumurta, ekmek grubundan tahıllı ekmek, yağ grubundan zeytin, sebze ve meyve grubunda da meysim sebzeleri ile hazırlanmış kahvaltı her besin grubunu içerdiği için doğru bir seçim olacaktır.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle