Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

İşte doğru beslenme ve yapılan yanlışlar...

Kesin doğru zannettiğimiz bir çok bilginin aslında ne kadar yanlış olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. Beslenme denince herkesin söy...

Kesin doğru zannettiğimiz bir çok bilginin aslında ne kadar yanlış olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Beslenme denince herkesin söyleyeceği bir şeyler mutlaka vardır. Önemli olan bu bilgilerin doğru kişi ve kaynaklardan elde edilmesidir. Kesin doğru zannettiğimiz bir çok bilginin aslında ne kadar yanlış olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. İşte doğru beslenme ve yapılan yanlışlar...

Yanlış: Diyet demek, bir çok yiyeceğin yasaklandığı mümkün olduğunca düşük kalorili, kilo verene kadar yapılan bir yeme şeklidir.
Doğrusu: Diyet kişinin tüm ihtiyaçlarını yeterli ve dengeli bir biçimde karşılamayı hedefleyen, kişiye özel olması gereken, kişinin cinsiyetine yaşına kültürel ve sosyolojik durumuna göre farklılık gösteren ömür boyu uygulanması gereken, tüm besin gruplarını içeren sağlıklı beslenme şeklidir. Mutlaka kan tahlili yapılıp mutlaka bir diyetisyen tarafımdan düzenlenmelidir.

Yanlış: Diyet demek aç kalmak anlamına gelir, ne kadar aç kalınırsa o kadar iyi diyet yapılıyor demektir.
Doğrusu: Diyet yapmak aç kalmak değil sanıldığının aksine acıkmayı beklemeden yemek demektir. Aç kalmak sanıldığı gibi kilo vermeye yardımcı olmaz. Kişi aç kaldıkça metabolik hızı düşer ve kilo vermek zorlaşır. Böyle bir durumda vücut tam tersi alınan kaloriyi yağ olarak depolamaya yönelir. Çünkü vücut kıtlık döneminde olduğunu hisseder ve alınan besinleri daha kötü günlerde kullanmak üzere depolar. Çok düşük kalorili diyetler vücuttan fazla olan yağ kaybına değil, tam tersi su ve kas dokusu kaybına neden olur.

Yanlış: Yapılan diyete göre istenilen bölgeden kilo kaybetmek mümkündür.
Doğrusu: Vücutta kilo olarak adlandırılan doku, yağ ağırlığının fazla olan kısmıdır. Vücutta yağ kişilerin vücut yapılarının farklılığına göre ve genetik özelliklerle alakalı olarak her bireyde farklı bölgede birikir. Kişi hangi bölgesinden kilo alıyorsa, zayıflamaya başladığında o bölgelerden kilo kaybeder. Bölgesel zayıflamaya göre egzersiz ve beslenme diye bir tanımlama doğru değildir.

Yanlış: Bir diyet programı herkese uygundur ve yapılabilir.
Doğrusu: Dİyet kesinlikle kişiye özeldir. Bir başkası için hazırlanan diyet programı kişide telafisi mümkün olmayan çok ciddi bazı sağlık problemlerine de yol açabilir.

Yanlış: Karbonhidratlarla proteinleri karıştırmamak gerekir.
Doğrusu: Bu durum teorikte olduğu  kadar pratikte de günlük hayatımızda çok fazla uygulanabilir görünmüyor. Çünkü geleneksel lezzetlerimize baktığımızda mantı, pide, lahmacun ya da daha basitçe bir yayla çorbası içerken bile karbonhidrat ve proteini birlikte tüketiyoruz. İçtiğimiz sütte ya da yediğimiz yoğurtta bile hem karbonhidrat hemde protein var. Önemli olan her besin grubundan mutlaka dengeli ve ölçülü tüketmektir.

Yanlış: Aç karnına limonlu su yada greyfurt yemek yağları yakar ve zayıflatır.
Doğrusu: Özellikle mide rahatsızlığı ve düzenli ilaç tüketmesi gereken kişilerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Maalesef şu anki tıbbın geldiği noktada tek başına yağ eriten yada kilo verdiren mucize bir besin yoktur. Bunu evde kendiniz de deneyebilirsiniz. Bir paket margarinin üzerine limon ve greyfurt dökün ve bekleyin; bakalım margarin eriyecek mi?

Yanlış: Bol soda içmek zayıflatır.
Doğrusu: Hazmı kolaylaştıran bu içeceğin yağ yakma ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Aksine çok fazla soda tüketimi safra kesesinde ve böbrekte bir takım sağlık problemlerine yol açar.

Yanlış: Makarna, pilav ekmek gibi karbonhidratlar diyetten tamamen çıkarılmalıdır.
Doğrusu: İnsan vücudu ana enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Zayıflayalım derken ekmeği pilavı kesmek bu besinleri hiç tüketmemek vücuda doğru enerjiyi vermemek anlamına gelir. Bu durumda vücut enerji elde edebilmek için kas ve karaciğerdeki glikojen depolarını kullanır. Yani yağ değil kas dokusu ve su kaybedilir. Normal beslenmeye geçildiğinde ise verilen kilolar kata kat fazlasıyla geri alınır.

Yanlış: Protein ağırlıklı diyet yapmak sağlıklı kilo kaybı sağlar.
Doğrusu: Protein ağırlıklı bir diyette vücut proteinleri sindirmek için çok fazla enerji harcar ve zayıflama olur. Ancak proteinle birlikte çok fazla yağ da vücuda gireceği için, kan yağlarında artış gözlenir ve koroner kalp hastalığına yakalanma riski artar. Gut hastalığı gelişebilir. Ayrıca proteinler vücuttan atılmak için kemiklerden kalsiyum çeker, bu da kemik erimesine neden olabilir.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle