Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Başarının Anahtarı: Duygusal Zeka!...

Duyguların farkına varmak, duyguları yönetebilmek ve özdenetim yapabilmek gibi yetilerle belirlenen duygusal zeka, hayatta başarılı olma...

Duyguların farkına varmak, duyguları yönetebilmek ve özdenetim yapabilmek gibi yetilerle belirlenen duygusal zeka, hayatta başarılı olmanın anahtarı... 

Bazı kişilerin, özellikle heyecanlandıkları ve beklemedikleri bir olayla karşılaştıkları zaman verdikleri tepkileri hatırlamadıklarını belirten uzmanlara göre, herhangi ani bir uyarıcı ile karşılaşınca, beynin heyecan merkezi kişiye "düşün, değerlendir, eyleme geç" emrini veriyor. Duygusal zekası gelişmeyenlerde, ilkel tepki denilen ilk tepki düşünmeden veriliyor. Bu nedenle ani verilen ilk tepkilere genelde anlam verilemiyor ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Duygusal Zekanın Özellikleri    

Uzmanlar duygusal zekanın özelliklerini şöyle sıralıyor:

- Duyguların farkında olma ve tanıma,
- Duyguları yönetebilme,
- Güdülenme,
- Empati,
- İyi ilişkiler kurabilme yetenekleri.

Duygusal Zekayı Duygusallıkla Karıştırmayın   

EQ denilen duygusal zekanın, akademik zeka olan IQ ile karıştırılmaması gerekiyor.  EQ ve IQ herkeste doğuştan potansiyel olarak oluşsa da, EQ’nun seviyesinin yükselişe ve gelişime daha açık olduğunu belirtiliyor. Duygusal zekanın, akademik zekanın destekleyicisi, yani yakıtı olduğunu belirten uzmanlar, duyarlı insanların duygusal zekalarının çok gelişmiş sanıldığını ancak, bu kavramların birbirinden oldukça farklı olduğunu da vurguluyor. Uzmanlar, kişisel başarıda, yüzde 20 akademik zekanın, yüzde 80 duygusal zekanın etkili olduğu kaydediyorlar.

Problemleri Ertelemeyin

- Ne olursa olsun başınızı kuma gömmeyin, problemleri ertelemeyin. Üstüne gidin.
- Bir mucize beklemeyin. Sabırlı olun, yılmayın.
- İçinizdeki gücü fark edin.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle