Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Yazları sıcak ve mutlu, kışları soğuk ve mutsuz

İlkbahardan başlayarak yaz sonuna kadar kendinizi dünyanın en mutlu, en iyi, en sosyal insanı hissediyorsunuz... Peki ya kış aylarında? ...

İlkbahardan başlayarak yaz sonuna kadar kendinizi dünyanın en mutlu, en iyi, en sosyal insanı hissediyorsunuz... Peki ya kış aylarında?

'Kış depresyonu' ve mevsimsel duygulanım bozukluğu kış aylarında ortaya çıkan depresyon diye tarif edilir. Kadınlar erkeklere oranla daha çok etkilenir. Genellikle 30 yaş ve sonrası kişilerde rastlanır.

Önde gelen belirtileri ise;
*Sonbahar ya da kış aylarında başlayan moral bozukluğu
*Enerji eksikliği
*Sinirlilik
*Aşırı yemek yeme ve kilo artışı (genellikle karbonhidrat yemek için bir özlem var)
*Sosyalleşmeye olan ilgi eksikliği
*Uyku ve gündüz uykululuk durumu

Bu belirtilerle kendisinden başka bir psikolojik  rahatsızlık olup olmadığını anlamak için giden kişisel kış depresyonu tanısıyla karşılaşırlar. Doktorlar çoğunlukla ilaç tedavisi yerine psiko terapi ve parlak ışık tedavisini önerirler. Güneş ışığı kaybı melatonin ve serotonin gibi bazı kimyasal maddelerin azalmasına ve beyin aktivitesinin değişmesini etkileyebilir. Bu durumda ruh halini etkiler. Bazı insanların, mevsimsel duygularının bozukluğunun aileden geldiği görülüyor. Bu yüzden genlerinde bu hastalıkla alakası olabiliyor

Nasıl tedavi edilir? 
*Mevsimsel duygulanım bozukluğu tedavi edilirken diğer depresyon türleri için hemen hemen aynı adımlar izlenir.
*Antidepresan ilaç
*Psikolojik tedavi , bilişsel davranışçı terapi
*Fiziksel aktivite.
*Buna ek olarak, parlak ışık tedavisi mevsimsel duygulanım bozukluğu için kullanılılır. Bu, güçlü bir ışık kaynağı sağlayan, özel bir ışık kutusudur. Işık tedavisi psikolojiyi etkilemek için kısa vadeli faydalar getirebilir. *Ama belirtiler, ışık tedavisi durursa tekrarlama eğilimindedir.

Bunları yapın!
*Abartmadan her gün bir parça çikolata yiyin
*Omega3 stoklayan hapları kullanın
*Işık kutusu sipariş edin
*Parlak renkler giyin
*Eve hapsolmayın

Kaynak: HT Hayat

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle