Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Yetersiz uyku kilo yapıyor

Uykusuzluğun, iştahı azaltarak aşırı yemek yemeye ve dokularda yağ depolanmasına neden olduğunu belirten Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sa...


Uykusuzluğun, iştahı azaltarak aşırı yemek yemeye ve dokularda yağ depolanmasına neden olduğunu belirten Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sağlıklı uykunun, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir zorunluluk haline geldiğini söyledi.

İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Kunter, yetersiz uykunun neden olduğu olumsuzluklardan birinin de aşırı kilo alımı olduğunu söyledi.
Yetersiz uykunun insanın bağışıklık sistemini, hastalıklara direncini, acıya ve psikolojik strese tahammül gücünü olumsuz etkilediğini belirten Kunter, “Uykusuzluk, iştahı azaltarak aşırı yemek yemeye ve dokularda yağ depolanmasına neden olmaktadır” dedi.

Kilo fazlalığı olan kişilerde uyku apnesi gelişme riskinin de fazla olduğunu hatırlatan Kunter, şöyle devam etti: “Bu kişiler kilo verdiklerinde uyku apnesiyle ilgili şikayetlerinde iyileşme görülmektedir. Ancak bilimsel çalışmalar uyku apnesinin kendisininde şişmanlamaya yol açtığını göstermiştir. Buna sebep olan temel mekanizma daha önce bahsettiğimiz gibi yetersiz uykuyla ilişkili olarak açlık ve doyma hissinde meydana gelen değişiklikler ve vücutta yağ depolanmasındaki artıştır. Burada bir kısır döngü söz konusudur. Şişmanlık uyku apnesi hastalığına zemin hazırlarken uyku apnesi de daha fazla kilo almaya neden olmaktadır.”

Sağlıklı uykunun, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir zorunluluk haline geldiğini vurgulayan Kunter, şunları kaydetti: “Günlük aktivitelerimizi normal şekilde yürütebilmemiz için ve bütün organlarımızın sağlıklı işlemesi, hormonal faaliyetlerin düzenli olarak çalışması için yeterli süre ve kalitede uykuya ihtiyacımız vardır. Aynı şekilde ideal vücut ağırlığımızı korumak içinde sağlıklı uyku mutlaka gereklidir.”


Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle