Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Sürekli oturmak bel fıtığı yapıyor

Günlük hayatın büyük bir bölümünün oturarak geçirildiğini belirten uzmanlar, bütün günü sürekli oturarak geçirmenin sağlığı olumsuz etkiledi...

Günlük hayatın büyük bir bölümünün oturarak geçirildiğini belirten uzmanlar, bütün günü sürekli oturarak geçirmenin sağlığı olumsuz etkilediğini, bel fıtığı olma ihtimalini artırdığını ifade etti.

Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Figen Koçyiğit, devamlı oturmanın bel fıtığı riskini arttırdığını söyledi.

Çok uzun süre oturmanın metabolizmayı yavaşlattığını dile getiren Uzm. Dr. Koçyiğit, bacak kaslarının hareketsiz kalmasıyla kan dolaşımının yavaşladığını ve yağ yakma oranının azaldığını vurguladı.

Oturarak çalışmak zorunda olan kişilerin zaman zaman rahatsızlıklarla karşılaştığını ve bel fıtığına yakalanma risklerinin yüksek olduğunu anlatan Figen Koçyiğit, “Sürekli oturarak çalışan kişilerin bel kasları, hareketsizlikten dolayı zayıf kalır.

Leğen kemiği, özellikle desteksiz oturanlarda arkaya doğru yer değiştirir. Vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve omurganın yükü biraz artar.” dedi.

Böyle kişilere tavsiyelerde bulunan Dr. Koçyiğit, şunları söyledi:

“Oturarak çalışan kişilerin, bel fıtığından korunmak için bel kaslarını güçlendirici hareketler yapması gerekir. Ayrıca sürekli oturma, kilo almayı arttırır. Bu kişilerin, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeleri önemlidir.”

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle