Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Son yazılar:

latest

Sarımsak sperm kalitesini artırıyor

Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen kısırlığın beslenme ile doğrudan ilgili olduğunu belirten uzmanlar, sarımsak başta olmak ...

Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen kısırlığın beslenme ile doğrudan ilgili olduğunu belirten uzmanlar, sarımsak başta olmak üzere bazı besinlerin sperm kalitesini artırdığını ve cinsel yaşamı hareketlendirdiğini ifade ediyor.

Yediklerinizin seks kalitesi üzerinde etkisi olabilir. Jill Fullerton-Smith, ‘Gıdalar Hakkındaki Gerçekler’ adlı kitabında, Batı’da bir sperm sorunu olduğunu ve bundan da kısmen kötü beslenmenin sorumlu olduğunu söylüyor.

Jill Fullerton-Smith; “Bazı araştırmalara göre, sperm sayıları son 50 yılda yarıya düştü ve çocuk yapmakta problem yaşayan çiftlerin sayısı da her 10 yılda iki kat artıyor. Pek çok kişi libido kaybından, arzularının azaldığından söz ediyor. Bu adamlar için kendi üzerimize düşeni yapmak istedik ve besin-seks deneyi için ‘Büyük Sperm Yarışı’nı düzenledik. Göreceğiniz gibi, sonuçlar etkileyiciydi.” diyor.

Faydaları saymakla bitmez

Jill Fullerton-Smith’e göre, pek çok kültürde sarımsağın afrodizyak olduğu düşünülüyor. Örneğin, Ezra Peygamber, Yahudilerin uyması gereken 10 hüküm tesis etti. Bunlar arasında cumaları, ‘aşkı teşvik ettiği ve arzuyu artırdığı söylenen’ sarımsak yemek vardı.

Milliyet’te de yer alan habere göre, ilginç bir şekilde sarımsak, bedeni daha fazla nitrik oksit üretmeye teşvik eder. Kolesterolü azaltıp, kan akışını artırarak beden sağlığını genel olarak iyileştirir ki Viagra bile bunu yapamaz. Düzenli sarımsak alımının bazı tip diyabetleri iyileştirmede yardımcı olabileceğine dair de artan sayıda bulgu var.

İyi sperm için

Sperm kalitesini, beslenmeniz ve genel sağlığınız etkileyebilir. Genel olarak korumak için şunları yapmalısınız:
- Sağlıklı beslenin. Yağ oranı düşük (özellikle doymuş yağlar), rafine edilmemiş karbonhidrat, meyve ve sebze oranı yüksek olsun, bir miktar az yağlı süt ürünüyle yağsız et içersin. Böylece sağlık ve sağlıklı sperm için ihtiyaç duyduğunuz doğru besin maddelerini alırsınız.
-Sağlıklı bir kiloda kalın.
-Çok fazla alkollü içki içmeyin
-Deneyde gönüllülerimiz selenyum, folat ve C, E ve A vitamini alımlarını artırdılar. Aynı diyeti denemek istiyorsanız şunları deneyin:
-Her gün birkaç bardak smoothy için. Yanda birkaç örnek var. Bir dakika karıştırın ve için.

6 öneri

-En iyisi çiğ sarımsaktır.
-Her gün en az üç diş sarımsak yiyin.
-Enzim reaksiyonunu tetiklemek için doğrayın ya da ezin.
-Pişirecekseniz, kısa süre pişirin, 10 dakikayı geçmesin.
-Maydanoz doğal bir nefes ferahlatıcıdır ve sarımsağın güçlü aromasını bile nötralize edebilir. Belki de bu nedenle sarımsaklı pek çok tarif maydanoz da içerir.
-Ağız kokusundan kurtulmanın diğer yolları: Maydanoz, bir kahve çekirdeği ya da birkaç

Büyük sperm yarışı

Jill Fullerton-Smith, ‘Gıdalar Hakkındaki Gerçekler’ adlı kitabında, beslenmenin sperm sayısını ve kalitesini etkileyebileceğine dair heyecan verici araştırmayı şöyle anlatıyor: “Bebek yapmakta zorlanan altı çift bulduk. Çocuk sahibi olamamaları erkeklerin düşük sperm sayısı ve düşük sperm kalitesine bağlı gibi gözüküyordu. Erkeklerin her biri mililitrede 20 milyondan az sperm üretiyordu. Ve kadınlardan hiçbirinin doğurganlık problemi yoktu.

Sağlıklı bir diyet yaptırarak bu çiftlere yardım edip edemeyeceğimizi görmek istedik. Beslenme uzmanı Fiona Ford, her erkeğin bir haftada yediğini analiz etti ve kişiye özel tavsiyeler hazırladı. Erkeklerin her biri sabah ve akşam özel bir karışım içti. Karışımların tarifleri sperm üretiminde önemli olduğu düşünülen eksik mikro besinleri yerine koymak üzere hazırlandı: çinko, folat, selenyum, Omega-3 yağ asitleri ve E ve C vitamini ile beta karoten dahil bir dizi antioksidan.

Her meni örneği için Dr. Allen Pacey bir dizi standart testin yanı sıra, spermlerin bir jel içinde ne kadar gidebildiğini de ölçtü, bu ne kadar sağlıklı olduklarını gösteriyordu. Son olarak spermin taşıdığı DNA’ya baktı. Çünkü hasarlı DNA oranı ne kadar yüksekse, sağlıklı bebek yapma olasılığı o kadar azdır.

Sonuçlar

Dördüncü ayda erkeklerin ikisi artık deneye dâhil değildi. Peki, kalan dört erkek ne yaptı?
- Sperm sayısında gerçek bir değişiklik yoktu; ikisinde sperm sayısı artmış, ikisinde düşmüştü.
- İlginç sonuç sperm morfolojisindeydi. Başta, normal görünümlü spermlerin oranı yüzde 0.5 ile 10 arasındaydı. Sonunda bu rakamlar yüzde 1 ile 12.5’e çıktı. Erkeklerin hepsinde gelişme olması önemli.
- Deney başladığında spermlerin yüzde 13 ila 23’ü DNA hasarı taşıyordu. Deney bittiğinde bu rakam yüzde 4 ila 10’a düştü.
- Spermlerin DNA’larındaki hasarın azalması muhtemelen erkeklerin aldıkları antioksidan miktarının artmasının sonucu.
- Deney hiçbir şeyi ispatlamıyor ama sadece sağlıklı beslenerek bebek yapma şansınızı artırabileceğinizi akla getiriyor. Sperm sayınızdan endişe ediyorsanız, şu rejimi izlemekte sakınca yok: Sağlıklı, dengeli beslenin, stres seviyenizi azaltın, aşırı içki içmeyin, sigara içiyorsanız bırakın, bol bol harika seks yapın.

Hiç yorum yok

Yaşam Televizyonu sayfalarındaki yazılar hakkında her türlü eleştiri, yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Teşekkürler.

Önizle